Spotkanie promocyjne 128/129 numeru „Pisma Folkowego”

Redakcja „Pisma Folkowego” zaprasza na prezentację nowego numeru czasopisma poświęconego aktualnym zagadnieniom kultury tradycyjnej i folkowej. Spotkanie promocyjne odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 19.00 w ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie. W jego ramach zaplanowana została miejska potańcówka przy muzyce Duetu Małolepszego. Tańczących będzie wspierał swą radą Piotr Zgorzelski, który w ten weekend poprowadzi również w „Chatce Żaka” dwudniowe warsztaty tańców miejskich z pierwszej połowy XX w.

Każdemu spotkaniu z pismem towarzyszy muzyka nawiązująca do tradycji. Tym razem redakcja zaprasza na potańcówkę z Duetem Małolepszym, który wystąpi w składzie: Marcin „Axis” Żebrowski – melodyka, mandolina, gitara; Piotr Zgorzelski – baraban; Heniek Małolepszy – banjo, śpiew, aparycja. Usłyszymy tanga, polki, fokstroty, walczyki z rewii i ulicy. Szlagiery muzyki niedawnej wykonywane w czasach pewnego rozpowszechnienia tranzystorów, głośników mono oraz maniery wykonawczej retro. „Do posłuchu i pod nogie. Warszawski fason, galant sznyt – satysfakcja gwarantowana! Zapraszamy, polecamy się!" - reklamują się sami muzycy.

O numerze 128/129

W najnowszym numerze „Pisma Folkowego” podsumowujemy wydarzenia folkowe w roku 2016. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się: Martyna Markowska, Ula Nowak, Marcin Piosik, Adam Dobrzyński i Karol Czajkowski. W dziale poświęconym teorii udostępniamy fragment, opublikowanej w ubiegłym roku staraniem Narodowego Centrum Kultury, publikacji Joanny Dziadowiec „Festum Folkloricum. Performatywność folkloru w kulturze współczesnej. Rzecz o międzykulturowych festiwalach folklorystycznych”. Łukasz Smoluch wraz z Maciejem Lubasiem i Łukaszem Hołujem zapowiadają trzecią edycję festiwalu didgeridoo „Dźwięki z Korzenia” odbywającego się w Kazimierzu. Dział „Z Tradycji” wypełniają zaś artykuł Niny Orczyk opisujący zwyczaje wiosenne i wielkanocne na Kielecczyźnie i artykuł Zofii Garganisz konfrontujący dawne zwyczaje śląskie z obecnymi praktykami.

W numerze znajdziemy także wywiad Mariny Belokonevej-Shiukashvili z gruzińskim zespołem Urmuli, który nagrał w zeszłym roku płytę z Trebuniami-Tutkami oraz prezentację zespołu lubelskiej formacji perkusyjnej Młode Djembe. „Folk i okolice” ukazują piórem Maćka Frońskiego świat barwnej gwiazdy niemieckiej „chanson”, Tima Fischera. W tym dziale inaugurujemy też nowy cykl autorstwa Anny Kapusty pod intrygującym tytułem „Pocztówki. Olśnienia”. Będą to krótkie refleksje powstałe na marginesie prac badawczych antropolożki. Autorka mawia: „że pisze się je w radości, nawet jeśli wyziera z nich trup”.

Za sprawą niestrudzonych i niekonwencjonalnych podróżników ponownie zapraszamy do Nepalu. Tym razem Joanna Zarzecka opisuje w piśmie tamtejsze świętowanie. W „Galerii EntoArtu” prowadzonej przez Beatę Sokołowską-Smyl znajdziemy tekst o wizerunku Chrystusa Frasobliwego, a w „Recenzjach” Wojtek Bernatowicz pisze o koncercie zespołu Puskhin Klezmer Band.

Każdy numer „Pisma Folkowego” to również intrygujące felietony Marii Baliszewskiej i Tomasza Janasa, które stanowią nieocenioną interpretację zjawisk kulturowych ze świata tradycji i folku.

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru oraz do korzystania z wolnego dostępu do numerów archiwalnych na stronie: www.pismofolkowe.pl.

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    23 maja 2017