Ruszyły zapisy na warsztaty w ramach Wolnej Chatki!

Przypominamy, że już 8 i 9 października (piątek, sobota) wszystkich studentów zapraszamy na Wolną Chatkę! Jest to wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą rozwijać się artystycznie lub dziennikarsko, poznawać nowych ludzi, obcować ze sztuką, a nawet tworzyć własne projekty. Każdy otwarty umysł znajdzie tu przestrzeń dla siebie!

Zachęcamy do zapisania się na warsztaty, które dla Was przygotowaliśmy. Jak to zrobić?

Prześlij do nas zgłoszenie na adres: promocja@ack.lublin.pl

I napisz nam:

  • swoje imię i nazwisko
  • uczelnię, na którą uczęszczasz
  • warsztat, który Cię zainteresował 
  • w temacie maila napisz: WOLNA CHATKA

Pamiętaj, że ilość miejsc jest ograniczona! O zapełnieniu list będziemy informować Was na bieżąco w wydarzeniu. Poniżej przedstawiamy pełny program wydarzenia:

Warsztaty:

Piątek:

13:00–14:00 – Z Muzyką na TY 

Na warsztat zapraszamy wszystkich, którzy na co dzień żyją muzyką! Czego będziecie mogli się nauczyć? Między innymi:

  • jak stworzyć i zapisać własną piosenkę/utwór instrumentalny
  • jak zaaranżować utwór
  • pracy z mikrofonem
  • kształtować brzmienie zespołu muzycznego
  • emisji głosu podczas wystąpień publicznych
  • opanowania stresu i pozbycia się odczucia „zaciśniętego gardła”

Warsztat poprowadzą kuratorzy linii DŹWIĘK – dr Hab. Tomasz Momot i Natalia Wilk, w Małej Sali Widowiskowej.

14:0015:00 – Warsztat Bębniarski w Rytmie Chatki 

Warsztat skierowany dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się grać na bębnach i instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Poznacie rytmy kubańskie, afrykańskie, azjatyckie, a nawet nauczycie się improwizować. Pamiętajcie, że nauka gry na instrumentach odstresowuje, uczy koordynacji ruchowej i pomaga w rozwijaniu półkul mózgowych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Kołczewska, w sali 0.8.

14:00–16:00 - Sprawdź, jak wygląda praca w TV! 

Podczas dwugodzinnych warsztatów będziecie mogli poznać m.in. cechy i strukturę newsa, typy wywiadów oraz podstawowe pojęcia z zakresu terminologii telewizyjnej. Dowiecie się, jaka jest zależność między obrazem a słowem, jakie są źródła informacji dziennikarskiej i jak organizowana jest praca w newsroomie. Będziecie mieli okazję spróbować swoich sił przed i za kamerą w studiu telewizyjnym oraz w nowoczesnych pomieszczeniach realizacyjnych. Warsztat poprowadzi redaktor naczelna TV UMCS – Magdalena Kozak Siemińska, w studiu TV.

15:30–17:00 - Otwarta próba Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej w Lublinie 

Próby chóru kształtują głos, słuch muzyczny, rozwijają wrażliwość intonacyjno–emisyjną czy umiejętność interpretacji utworów. Wpadnijcie na otwartą próbę, by za pomocą ćwiczeń i zabaw integracyjnych rozwinąć swoje umiejętności i poznać działalność chóru z perspektywy uczestnika, a nie tylko widza. Próbę poprowadzą prof. dr hab. Urszula Bobryk – kierownik i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS oraz Milena Wnuk - Koordynator Chóru, w Małej Sali Widowiskowej. 

17:00–18:00 - Kreatywność rozproszona - stwórzmy razem choreografię!  

Taniec to nie tylko wyuczone układy. Podczas warsztatu nauczycie się twórczego podejścia do tańca.

Stosując różne techniki pobudzania wyobraźni, takie jak np. ideokineza, będziecie mieli okazję wspólnie z prowadzącą stworzyć choreografię od podstaw. Warsztat poprowadzi kurator linii RUCH – Paulina Zarębska w Sali Tanecznej. 

16:00–18:00 – Teatr w Ruchu 

Podczas warsztatów teatralnych poznacie podstawowe zasady poruszenia się w przestrzeni, nauczycie się prawidłowo wydobywać głos i łączyć go z ruchem. Całość zostanie poprowadzona przez aktorów teatru imperialnego z Ekateriną Sharapovą – kuratorką linii SŁOWO w Sali Teatralnej. 

Sobota:

11:00–15:30 - Poszukiwacze pasji: Urbex – warsztaty fotograficzne 

Fotografia miejska daje szerokie spektrum obserwacji otoczenia i utrwalania różnorodności w kadrze. Miasto to budynki i ludzie w koegzystencji. Tworzymy, użytkujemy i fotografujmy architekturę. Żyjemy w niej i obok niej, będąc tłem lub pierwszym planem fotograficznym. Miasto jako model fotograficzny jest zarazem dynamiczne i statyczne - w zależności od tego, na jakim aspekcie się skupimy. Podczas spotkania i warsztatów z fotografii miejskiej będziemy doświadczać różnorodnych kadrów będących odzwierciedleniem indywidualnej wrażliwości fotografującego, zamrożonej w kadrze. Będziemy fotografować elementy miasta - całe budynki lub detale architektoniczne, próbując także przedstawić iluzję przestrzeni na płaszczyźnie. Działania w przestrzeni miejskiej zostaną poprzedzone półtora godzinnym wykładem, który odbędzie się w Sali Coworkingowej. Warsztat poprowadzi Kinga Witkowska-Mirosław. Prosimy o przyniesienie własnego sprzętu. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Konkursu Program Wspierania Inicjatyw Akademickich.

12:00–13:00 – Magia Radia, jak zostać radiowcem 

Warsztat, z którego dowiecie się, w jaki sposób można zostać dziennikarzem radiowym. Odpowiemy na pytania, co można w radiu robić i jakie dziedziny rzemiosła radiowego należy poznać, by móc zaistnieć w eterze. Tego wszystkiego nauczy Was redaktor naczelny Akademickiego Radia Centrum – Marek Skowronek. Warsztat odbędzie się w przestrzeniach Akademickiego Radia Centrum. 

13:00–15:00 Design yourself – stwórz swój własny vision board

Podczas spotkania zastanowimy się nad naszymi planami, celami i marzeniami na nowy rok akademicki. Pomysły te przedstawimy wizualnie w formie kolażu, który każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu. Dowiemy się, czym jest vision board i jak może nam pomagać w osiąganiu naszych celów. Poznamy różne sposoby kompozycji kolażu. Będzie to czas i przestrzeń skupienia, wymiany myśli, a także wizualnych eksperymentów. Pamiętajcie, że aby wziąć udział w wydarzeniu, nie trzeba mieć zdolności artystycznych. Warsztaty poprowadzi kuratorka linii VISUAL ART – Agnieszka Dudek, w Pracowni Artystycznej. 

15:00–18:00 Jak mnie widzą, jak mnie słyszą – umiejętność właściwego komunikowania siebie samego 

Jeśli chcielibyście lepiej wypadać na egzaminach ustnych, rozmowie o pracę lub po prostu w codziennych kontaktach, to ten warsztat jest dla Was. Poznacie podstawowe zasady komunikacji interpersonalnej i rozwiniecie swoją zdolność do autoprezentacji, co z pewnością przełoży się na każdą (nie tylko zawodową) dziedzinę Waszego życia. Warsztat przeprowadzi Zastępca Dyrektora ds. Mediów Akademickich ACKiM UMCS Chatka Żaka – Grażyna Stankiewicz w Studiu TV. 

16:30–18:00 – EtnoPrzekazy 

Warsztaty są przeznaczone dla studentów, którzy chcą poznać instrumenty tradycyjne i wykonywany na nich ludowy repertuar. Zapraszamy zarówno początkujących, jak i tych, którzy mają umiejętności muzyczne. Oprócz gry na tradycyjnych instrumentach spotkanie będzie okazją poznania ciekawych ludowych technik wokalnych. Warsztaty poprowadzi kurator linii LIFESTYLE – Bogdan Bracha, w Białym Foyer. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Konkursu Program Wspierania Inicjatyw Akademickich.

16:0017:30  Art networking and developing talents + let's walk through the creativity factory – tour around Chatka

This workshop is aimed at students who besides studying find time to develop their talents and skills, as well as those who are just starting adventures at different universities in Lublin. During these workshops students will be guided on how to design descriptions of there competences, direct activities that develop their talents. Furthermore, it will be an ideal opportunity to have guided tours of the Chatka zaka facilities and also learn of the various opoortunities such as workshops and classes being conducted there. The workshops will be conducted by Ms. Małgorzata Kwiatkowska in the Student Culture Space (PKS). Both Polish and international students are invited!

Część artystyczna:

Piątek:

18:00 -18:30 – Występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego

W naszej Chatce Żaka działa także Zespół Tańca Ludowego. Warto wpaść zobaczyć jak się prezentują, szczególnie że 13 października prowadzą nabór do swojego zespołu! Więcej informacji znajdziesz tutaj.

18:30–18:45 – Performance Grupy Tanecznej ZMYSŁ

Chcesz poczuć kulturę od pierwszego momentu przekroczenia progu Chatki? Nie wierzysz, że tańczyć można zawsze i wszędzie? Wpadnij do Chatki na performance przygotowany przez Grupę Taneczną ZMYSŁ. Tańcząc, możemy być kimkolwiek, zmieniać role, inspirować i dzielić się ogromną energią i to właśnie udowodnimy Wam podczas Wolnej Chatki.

19:00–20:30 - Spektakl - Wojna na Bagnety, reż. Przemysław Mrowiński 

Czym jest Wojna na bagnety? Głównym celem spektaklu jest zwrócenie uwagi odbiorców na tworzenie życzliwych relacji opartych na wzajemnym szacunku. Motyw przewodni utworu to metafora walki na bagnety obrazująca relacje interpersonalne, których uczestnicy mimowolnie krzywdzą się nawzajem, nie mając przy tym żadnego celu ani nie czerpiąc zysku.  

21:00 22:30 – Klasyka Kina w Chatce Żaka

Kino w Chatce Żaka funkcjonuje od kilkudziesięciu lat, regularnie prezentując studentom i mieszkańcom Lublina ambitne filmy. Tym razem również przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Przyjdzicie i przekonajcie się sami!

Sobota:

19:00 - The Bullseyes

Długo możnaby się o nich rozpisywać, ale po co, skoro możecie po prostu kliknąć tutaj i posłuchać.

Co poza tym?

Sobota (11:00)  Otwarcie Studenckiej Wymiennikowni!

Zasada jest prosta - przynosicie to co Wam już niepotrzebne, ale nadal sprawne, czyste i nadające się do dalszego użytku, np. książki, kubki, rośliny doniczkowe oraz wszelkie drobiazgi, które mogą przydać się na stancji czy w akademiku, a bierzecie to, co jest Wam potrzebne. Na start znajdziecie u nas m.in książki, naczynia, a nawet sztućce i drobne bibeloty. Reszta zależy od Was. Jeśli jednak nie uda Wam się znaleźć w domu niczego, co moglibyście przynieść na wymianę, nie martwcie się, możecie u nas po prostu wziąć to, co chcecie.

Otwarcie Studenckiej Wymiennikowni to również świetna okazja do tego, by po długiej przerwie znów się spotkać, odświeżyć stare znajomości i zawrzeć nowe. Chcemy żebyście u nas się rozgościli i czuli jak w domu, a Studencka Wymiennikownia, która będzie odtąd stałym elementem Chatki Żaka, stała się przestrzenią Waszych spotkań. To miejsce jest dla Was!

Piątek/Sobota (15:00–18:00) – Rozgrzewka przed PKS-em. Strefa gier w Chatce Żaka!

Pewnie nie widzieliście jeszcze naszej Strefy Ciszy i Relaksu. Musicie zatem uwierzyć nam na słowo, że jest to idealna przestrzeń do odpoczynku i planszówek. Na naszych półkach mamy tytuły zarówno dla tych, co dopiero wchodzą w świat gier, jak i dla tych, co na planszówkach zjedli zęby. Potraktujcie to jako zachętę i rozgrzewkę przed działaniami w Przestrzeni Kultury Studenckiej, gdzie będziecie mogli realizować własne spotkania, projekty i różnorakie działania! Zbierzcie swoich znajomych i wpadajcie!

Sobota (20:30 – 23:00) - After w Chatce

Po dwóch dniach warsztatów, występów artystycznych i planszówek, trzeba będzie odpocząć… i my właśnie na taki odpoczynek Cię zapraszamy! Będzie dobry klimat, muzyka oraz coś do zjedzenia i picia. To też idealny moment, by się jeszcze lepiej poznać. Wpadajcie!

Stoisko informacyjne Chatki Żaka/ZUSS

Przestrzeń dla wszystkich, którzy mają jakieś pytania, rady, sugestie a nie lubią dzwonić i wysyłać maili. Będziemy tam, żeby opowiedzieć Wam o naszych festiwalach, programie, mediach akademickich i działalności Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów, a także pokazać Chatkę Żaka. Powiemy, co ostatnio u nas się działo i na co warto czekać. A uwierzcie - jest na co.

Strefa Chillu w Chatce Żaka

Jesteśmy świadomi tego, że cały dzień występów i warsztatów może zmęczyć, dlatego przygotowaliśmy dla Was przestrzeń, w której będzie mogli wygodnie rozsiąść się na naszych chatkowych leżaczkach i spokojnie porozmawiać. A jeżeli nie będziecie mieli o czym, to zawsze będzie mogli zagrać w nasze planszówki, które tutaj również (poza Strefą Ciszy i Strefą Relaksu) dla Was przygotujemy. 

A to jeszcze nie wszystko, co dla Was mamy! Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, by być na bieżąco z konkursami i resztą niespodzianek.

Facebook

Instagram

Widzimy się 8 i 9 października na Wolnej Chatce! 

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    4 października 2021