Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już 13 grudnia, podczas uroczystości upamiętnienia 40. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego oraz strajków studenckich odbędzie się premiera nowego filmu Grzegorza Linkowskiego. Pełny program wydarzenia przedstawiamy poniżej.
Leszek Gorgol uczestnik strajków studenckich i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zomo na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.
scenariusz: Grzegorz Linkowski,
reżyseria: Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska
czas: 50 min
producent filmu: Jacek Piotr Tarasiuk
produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.
rok: 2021
Prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda
Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej
Urszula Bobryk – dyrygent
Piotr Gajdosz z klasy śpiewu Anny Michałowskiej-Kotyni
(Wydz. Artystyczny UMCS)
Justyna Socha - z klasy śpiewu Natalii Wilk
(Wydz. Artystyczny UMCS)
Koncert ma przypomnieć wydarzenia stanu wojennego i zainteresować młode pokolenie - mieszkańców Lublina, tematyką walki o wolność w latach 80-tych.
Poza tym zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „W Rytmie Wolności” przygotowanej przez ACKiM UMCS Chatka Żaka. Wystawa upamiętnia i przybliża wspomnienia okresu strajkowego. Prezentowane są zdjęcia, ulotki, plakaty i anegdoty satyryrczne.
Wstęp dla osób zaproszonych i zapisanych poprzez formularz.
Ponizej prezentujemy kilka zdjęć z planu filmowego.