Listopad z DKF "Bariera"

Za chwilę listopad, a Wy jesteście głodni filmowych wrażeń? Dyskusyjny Klub Filmowy "Bariera" czeka na Was w Chatce Żaka!

Listopad z DKF "Bariera" to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najlepszymi i najciekawszymi filmami z ostatniego sezonu!

Żyjemy w racjonalnym świecie albo przynajmniej tak nam się wydaje. Kiedy spada na nas niespodziewany cios, rozsypują się relacje z bliskimi osobami czy też padamy ofiarami złowieszczego fatum, to z miejsca pojawiają się pytania. Dlaczego? Czemu właśnie ja? Kto lub co może być sprawcą? Odpowiedzi nasuwają się same. Siła wyższa: bóg albo demon. Wir zdarzeń, na jakie nie mamy wpływu. Przesądy albo uprzedzenia. A może wina leży po naszej stronie?

Jeśli w dziewiętnastowiecznych Włoszech żydowskie dziecko staje się ofiarą katolickiej przemocy, to o czym to może świadczyć? Oderwanie go od rodziców, z woli papieża, nie znaczy, że jest to wynik boskiej interwencji. Dziecko jest tu tylko pionkiem w grze o religijną dominację między dwoma systemami wiary. Jego dusza i promesa zbawienia to tylko pretekst. Liczy się wyłącznie to, co może podnieść w oczach wiernych przekonanie o potędze i nieomylności instytucji Kościoła. („Porwany”)

Więzy krwi nie tylko łączą, mogą również dzielić. Ojciec jest zawziętym antyklerykałem, a syn zaciekłym obrońcą wiary. Kiedy był jeszcze dzieckiem, ojciec chciał za wszelką cenę odwieść go od Boga. Bezskutecznie. Po latach to syn próbuje nawrócić ojca. Z takim samym skutkiem. Jedyne, co mają ze sobą wspólnego, to fanatyzm. Dialog między nimi stał się niemożliwy, żadna ze stron nie stara się nawet wczuć w racje tej drugiej. Pokrewieństwo staje się fikcją. („Bóg i wojownicy lunaparków”)

Imigrantka z Senegalu, która wylądowała we Francji, nie tak wyobrażała sobie kraj wolności i szans na lepsze życie. Być może taki właśnie jest, ale nie dla wszystkich. Kobieta ma ambicje i zdolności ku temu, aby wspiąć się w hierarchii społecznej, a tymczasem spada coraz niżej. Miarą totalnego upadku jest zbrodnia na własnym dziecku. Ale czy tylko ona sama ma udział w doprowadzeniu do popełnienia tego potwornego czynu? („Saint Omer”)

Podział na dwa światy: ludzi normalnych i upośledzonych umysłowo (czytaj „innych”) jest w społeczeństwie niekwestionowany. A w gruncie rzeczy opiera się na uprzedzeniach i stereotypach. Wystarczy pokonać wrodzony lęk przed obcym, aby zmienić perspektywę. Zobaczyć w tych „innych” ludzi podobnie czujących, wrażliwych i zaskakująco błyskotliwych. Owszem, cierpią na deficyt pewnych cech. Za to często my też – na deficyt empatii. („Adamant”)

No i kto za tym wszystkim stoi?


Sprzedaż biletów (12 zł i 15 zł) i karnetów (40 zł) w kasie Chatki Żaka:

  • 07.11.23 w godz. 17.00-18.00
  • 30 minut przed każdym seansem.

Bilety ONLINE: KARNETY; PORWANYBÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW; SAINT OMERADAMANT!

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia w Chatce Żaka!

    Aktualności

    Autor
    Gabriela Tarnowska
    Data dodania
    27 października 2023