Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Festiwale będą bardziej odpowiedzialne wobec przyrody i otoczenia. Przyjęto Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu.
„Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem” - Kilkanaście festiwali i organizatorów wydarzeń z całej Polski opracowało Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali, tym samym deklarując współpracę i działania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Kodeks podpisali m.in. kuratorzy ACK UMCS Chatka Żaka - Agnieszka Matecka i Bogdan Bracha - organizatorzy Mikołajek Folkowych.
W dniach 8-9 lutego z całej Polski do Chutoru Gorajec przyjechali organizatorzy festiwali, a także przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych, samorządowych i grup nieformalnych. W wyniku dwudniowych warsztatów opracowano zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów ze społecznością, którymi warto kierować się przy planowaniu wydarzeń.
Wśród uczestników spotkania znalazły się różnego rodzaju inicjatywy: począwszy od dużych festiwali, które przyciągają kilkanaście tysięcy uczestników jak Cieszanów Rock Festiwal czy Pannonica Festival, przez wydarzenia średniej wielkości, do których należy np. Festiwal Folkowisko, Mikołajki Folkowe i Festiwal Digeridoo „Dźwięki z Korzenia”, po kameralne wydarzenia/spotkania jak Festiwal Wędrowiec czy Zlot Przyjaciół Karczaka. Głównym celem zjazdu było nawiązanie współpracy w celu wykorzystanie synergii doświadczeń i działań do rozwiązania problemów, z którymi borykają się organizatorzy wielu wydarzeń.
W czasie spotkania podkreślano potrzebę budowania i promowania odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową oraz z sąsiadami. W wyniku prac, powstał dokument, który „jest drogowskazem dla twórców wydarzeń, jakimi są organizatorzy jak i cała festiwalowa społeczność”. Pomysłodawcy liczą, że dzięki tej deklaracji będą mogli się rozwijać w sposób zrównoważony, doskonalić, a także wzajemnie inspirować.
„Wśród nas, (inicjatorów kodeksu), dominują organizatorzy imprez o tematyce z pogranicza folku, kultury tradycyjnej i ekologii, głównie rezydujące na wschodzie Polski: to wydarzenia, które odbywają się często w małych miejscowościach, zmieniając ich codzienny rytm życia, zauważalnie wpływając przez to na otoczenie. Organizatorzy takich wydarzeń są szczególnie wyczuleni na dbałość o środowisko oraz relacje z sąsiadami i ich potrzeby” - mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, jeden z inicjatorów spotkania.
Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu oparto na czterech filarach.
Pierwszym z nich są relacje z sąsiadami. Podkreślono w nim świadomość oddziaływania wydarzeń/festiwali na lokalną społeczność oraz potrzebę wspierania jej, a także promocję miejscowej kultury i tradycji.
Kolejny to troska o środowisko naturalne. Zwraca on uwagę m.in. na segregację odpadów, zmniejszenie ilości zużywanej wody, wspólne przejazdy, a także edukację ekologiczną.
Trzecim filarem są relacje z uczestnikami. Inicjatorzy kodeksu podkreślają istotę przejrzystej komunikacji festiwalowych zasad oraz angażowania uczestników w odpowiedzialne współtworzenie wydarzeń.
Ostatni dotyczy współpracy festiwali. Organizacje planują, że - dla osiągniecia swoich celów - będą wymieniać się zasobami oraz dzielić rozwiązaniami i doświadczeniami.
Wszyscy zgromadzeni zgodnie podkreślali potrzebę współpracy na wielu płaszczyznach oraz wyrażali nadzieję, że powstały dokument będzie przyczynkiem do kolejnych, pozytywnych zmian. „Jesteśmy organizatorami festiwali i wydarzeń, którym zależy na budowaniu i promowaniu odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową i sąsiadami” - stwierdzono/akcentuje preambuła w Kodeksie.
Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu został opracowany i podpisany przez przedstawicieli następujące wydarzenia i organizacje: Cieszanów Rock Festiwal wspólnie z organizowanym w jego ramach inicjatywą CITY NGO, Ethnopolana, Festiwal Digeridoo „Dźwięki z Korzenia” (organizator: stowarzyszenie DidjeridooPL), Festiwal KooPermatywy (organizator: Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury), Festiwal Smaków, Folkobranie, Festiwal i Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Q, Inicjatywa LWL, Mikołajki Folkowe (organizatorzy ACK UMCS Chatka Żaka i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego), Muzeum Opowieści, Nowa Ziemia, Kraina Bugu, Pannonica Festival oraz Zlot Przyjaciół Karczaka (organizator: Biebrzańska Ekoturystyka na Karczaku).
Organizacje planują współdziałać i wspierać się nawzajem w ramach powstającej/rodzącej się sieci odpowiedzialnych festiwali.
„Planujemy współdziałać i wspierać się nawzajem. Organizacje utożsamiające się z ideą zachęcamy do przyjęcia Kodeksu jako drogowskazu dla swoich inicjatyw i przyłączenia się do nieformalnej sieci odpowiedzialnych festiwali, czyli organizacji deklarujących chęć działania w oparciu o Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali.” - mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, jeden z inicjatorów spotkania.
Więcej informacji o inicjatywie:
Facebook
www.odpowiedzialnefestiwale.pl