Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na uroczyste obchody Jubileuszu 10-lecia Koła Metodologicznego Historyków UMCS. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia 2018 r. w Chatce Żaka.
Program:
Porządek uroczystości oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych wydarzeń mogą ulec zmianie.
Patronat medialny: Telewizja Akademicka TV UMCS oraz portal internetowy ohistorie.eu
Dziesięć lat temu w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczęło działalność Koło Metodologiczne Historyków (KMH). Organizacja powstała w grudniu 2008 r. z inicjatywy prof. dr. hab. Jana Pomorskiego, formowana od podstaw przez dr Ewę Solską z Zakładu Metodologii Historii UMCS (do dzisiaj opiekunkę Koła), a także grupę studentów zaangażowanych m.in. w ideę popularyzacji nowych nurtów, zjawisk, zwrotów, stylów badań historycznych.
Dorobek Koła stanowi spektrum wszelkich działań organizacyjnych w przestrzeni Uniwersytetu, począwszy od spotkań tematycznych z artystami różnych dziedzin nauki i sztuki przez interdyscyplinarne konferencje naukowe poświęcone trendom badawczym we współczesnej humanistyce po cykliczny udział m.in. w Lubelskim Festiwalu Nauki oraz Kozienaliowym Festiwalu Nauki. Ale to tylko część tego, co Organizacja ma za sobą, jak i przed sobą.
Należy podkreślić, że Uniwersytet mimo stereotypu instytucji tradycyjnej i zhierarchizowanej stanowi w rzeczywistości ogromną przestrzeń dla innowacyjnych przedsięwzięć, które spotykają się z życzliwością pracowników i zainteresowaniem studentów; o tym ostatnim świadczy to, że Koło działa już dziesięć lat mimo cyklicznej wymiany kadry członkowskiej i nie zamierza rezygnować ze swojej działalności. Dochodzi do tego jeszcze jeden element - ciągłe zderzanie ze sobą pomysłów, trenujące umiejętność argumentacji i uczenie się współpracy w rozwiązywaniu problemów. Organizacja otwiera się na pozauniwersyteckie podmioty współpracy: szkoły, muzea, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, domy kultury itd., co wiąże się także z aktywną działalnością na rzecz rozwoju miasta Lublina. Ponadto członkowie KMH niezmiennie zapraszają do uczestnictwa studentów wszystkich kierunków i wydziałów, także z innych lubelskich uczelni, czekając na nowe inicjatywy.
Jubileusz 10-lecia KMH UMCS Lublin, tak ważny dla Organizacji i jej członków, nie będzie tylko zwyczajnym podsumowaniem dotychczasowej działalności Koła, ale przede wszystkim stanie się „siłą napędową” do dalszej, owocnej pracy.