Duże PsychoKino: „Kamper”

Zapraszamy na kolejną serię spotkań z PsychoKinem, które jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego przez Zespół ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych oraz Wydział Filozofii i Socjologii UMCS. Jest to projekt mający na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 maja o godz. 16:30 w "Chatce Żaka", w Małej Sali Widowiskowej.

Każde spotkanie w ramach PsychoKina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja, a w drugiej - panelowa dyskusja na temat filmu oraz poruszanych w nim problemów. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów filmu i łączących ich relacji z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy, osoby po kryzysach psychicznych i pracownicy instytucji wspierających osoby z tego typu problemami. Po czym rozpoczyna się otwarta dyskusja.

PsychoKino ma przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Jego celem jest uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat tego, jak przeżywane jest doświadczenie utraty zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nim radzić, a co jest czynnikiem utrudniającym powrót do pierwotnego funkcjonowania.

W maju zaprezentowany zostanie polski film „Kamper” Łukasza Grzegorzeka, który porusza problem wchodzenia w dorosłość oraz tego, jak stworzyć dobry i trwały związek. Poznajemy w nim parę kiedyś zakochanych w sobie ludzi, którzy zastanawiają się nad przyszłością ich relacji. W tle pojawia się problem marzeń i odwagi do życia. Film stawia wiele ważnych pytań, które będą stanowić doskonałą okazję do dyskusji.

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    8 maja 2017