Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy na przedostatni film z przeglądu filmowego kina ukraińskiego "Dwa kolory: żółty i niebieski". Już dziś (28.03.) o 18:00 odbędzie się projekcja filmu "Do domu".
Do domu
reż. Nariman Alijew
Ukraina 2019 (96 min)
w.: Achtem Seitablajew, Remzi Biliałow, Daria Barichaszwili
Po śmierci syna Nazima, walczącego o Ukrainę przeciwko separatystom w Donbasie, jego krymski ojciec Tatar stawia się by zabrać ciało na miejsce rodzinnego spoczynku i pochować je zgodnie z tradycją. W powrotną drogę zabiera się także młodszy brat zmarłego. Wspólna podróż to również szansa na odnalezienie drogi do siebie nawzajem. Historycznie to podróż jeszcze dłuższa: od pamięci o deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w latach 40. ub. wieku, do ich ponownego upokorzenia inwazją na Krym w 2014 roku.
Darmowy wstęp.
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w tym Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka solidaryzuje się ze społeczeństwem ukraińskim w obliczu trudnych wydarzeń, jakich obecnie doświadcza.
Sprawdź ostatni film z przeglądu!
___________________
UKR
Запрошуємо на показ фільму “ДОДОМУ”, який відбудеться 28.03.2022 о 18:00 в Хатці Жака.
ДОДОМУ
реж. Наріман Алієв, Україна 2019 (96 хв)
в ролях Ахтем Сейтаблаєв, Ремзі Білялов, Дар'я Барічашвілі
Гран-прі на МКФ в Бухаресті в 2019 р.;
Гран-прі на МКФ в Одесі в 2019 р.;
Українська кінопремія, 2020 р. за режисуру та чоловічу роль (А. Сейтаблаєв).
Після смерті сина Назима, який воював за Україну проти сепаратистів на Донбасі, з'являється його кримський батько-татарин, щоб забрати тіло і поховати згідно з традиціями в Криму. Їде з ним також молодший брат померлого. Ця спільна подорож – це можливість знайти шлях один до одного. Історично, ця подорож є ще довшою: зі спогадів про депортацію татар з Криму Сталіним у 1940-х роках до їхнього повторного приниження після анексії Криму в 2014 році.