Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Będę grał w grę - brzmi jak scenariusz idealnego wieczoru? Jeśli tak, to 2_(wy)miary gry WIDEO + RPG to wydarzenie dla Ciebie! Wejdź z nami do świata, w którym ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Już 5 i 6 grudnia startujemy z całkowicie nowym projektem online Chatki Żaka.
Link do VIMEO: https://vimeo.com/event/519401
Ideą projektu jest popularyzacja gier wideo i gier fabularnych (RPG - ang. role-playing games) jako nośników kultury - aktywności wspierających rozwój osobisty i zawodowy, kreację siebie i twórczą ekspresję. Chcemy pokazać, jakie korzyści płyną z obcowania ze światem gier, jak wpływają one na nasze życie. Naszym celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń, rozwój umiejętności oraz integracja społeczności graczy.
Wydarzenie odbędzie się w całości online.
Na zamknięte warsztaty, quiz i sesje rpg obowiązują zapisy (szczegóły poniżej).
Prelekcje (transmisja online)
Quiz (Zoom, zapisy)
Warsztaty (Zoom, zapisy)
Sesje RPG (Roll20, zapisy)
6 grudnia, niedziela
Prelekcje (transmisja online)
Warsztaty (Zoom, zapisy)
Sesje RPG (Roll20, zapisy)
Pełny program wydarzenia
Prelekcje (transmisja online)
12:00 Jak przejść życie na kodach? Czyli o grywalizacji w codziennym życiu
Grywalizacja, to wykorzystanie elementów gier w kontekstach pozagrowych. Ale przecież nie w życiu, prawda? W sensie, nie da się tak naprawdę uczynić z życia gry, prawda?
A co jeśli się da?! Podczas tego wykładu opowiemy sobie o podstawach grywalizacji i patrzenia na swoje życie przez pryzmat growy. Zastanowimy się, czy da się kwantyfikować codzienność, czy da się podkręcić emocje związane z graniem w życie oraz jak przejść w nim najgorsze poziomy. Kto wie, może nawet uda się nam ujawnić trochę kodów pozwalających na modyfikację rozgrywki w życie? Zapraszam wszystkich tych, którzy czują, że chcą mieć z życia więcej… wszystkiego! Ale nie do końca wiedzą jak się do tego zabrać. Jestem przekonany, że grywalizacja Waszego życia może Wam w tym pomóc
Prowadzący: Grzegorz Olifirowicz
13:00 Dlaczego TRZEBA grać w RPGi?
Prelekcja dotyczy wartości gier fabularnych dla rozwoju osobistego oraz rozwijania najważniejszych kompetencji społecznych takich jak: praca w grupie, asertywność, dyplomacja czy prowadzenie negocjacji. Autor wykładu przedstawia w oparciu o badania naukowe i praktykę psychologiczną, jak uczestnictwo w sesjach fabularnych wpływa na samoocenę i odwagę do podejmowania kluczowych dla życia osobistego i zawodowego kroków rozwojowych. Celem wykładu jest przedstawienie korzyści płynących z używania wyobraźni i odgrywania różnych ról w środowisku bezpiecznym do treningu intra i interpersonalnego jakim są gry RPG.
Prowadzący: dr Stanisław Mamcarz
14:00 Lovecraft dla Początkujących
Jak zacząć grać w Zew Cthulhu RPG? Podpowiemy Wam kilka tytułów gier wideo na podstawie Lovecrafta, które mogą poslużyć za inspirację do rozgrywania sesji i pisania scenariuszy RPG.
Prowadzący: Maria Borys-Piątkowska (wydawnictwo Black Monk)
15:00 Problemy społeczno-kulturowe we współczesnych grach komputerowych
Gry komputerowe funkcjonują w naszej kulturze od przeszło pięciu dekad. Medium to w trakcie swojej półwiecznej historii przeszło szereg przeobrażeń, stając się jednocześnie jedną z najbardziej popularnych gałęzi przemysłu rozrywkowego. W ostatnich latach gry komputerowe coraz częściej wykraczającą poza funkcje stricte rozrywkowe. Częstym tematem są poważne zagadnienia społeczno-kulturowe. Niezależni twórcy gier eksplorują takie tematy jak: totalitaryzm, doświadczenie wojny przez cywilów, migracje, problemy wykluczenia, choroby, śmierć bliskich osób. Gry tego typu stają się interaktywnym narzędziem budowania świadomości i wrażliwości wśród użytkowników, będąc jednocześnie świadectwem dojrzałości samego medium.
Prowadzący: dr Radosław Bomba
16:00 Zawartość RPG w RPG
Co definiuje komputerowego erpega? Czy łatka RPG jest nadużywana w opisach gier wideo? Dwóch ””ekspertów”” przedstawi swoją autorską ””teorię”” na ten temat.
Prowadzący: Paweł Stachyra, Mateusz Zdanowicz
Warsztaty (Zoom)
13:30-15:00 Grywalizujemy to-do listę
Każdy z nas zapewne prowadzi jakąś to-do listę. Niektóre są krótkimi listami zakupów, inne listami niezbędnych czynności, które nigdy się nie kończą. Jeszcze inne to zbiór marzeń, za które nigdy się nie bierzemy. Podczas warsztatu nasze to-do listy zamienimy w grę, dzięki czemu wykonywanie czynności to-do stanie się czymś miłym i przyjemnym, zupełnie jak gry.
Prowadzący: Grzegorz Olifirowicz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,grywalizujemy-to-do-liste,698.html
15:30-18:00 Warsztat mistrza gry
Kreatywne warsztaty tworzenia swojego świata RPG oraz pisania scenariuszy sesji, tajniki profesji mistrza gry.
Prowadzący: Franek Lewczuk
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,warsztat-mistrza-gry,700.html
Quiz (Zoom)
Game Quiz na Maxa
Czy spędziliście zbyt wiele godzin przed ekranem? Znacie już każdy zakamarek Novigradu? Znacie na pamięć teksty Bezimiennego? Czujecie czające się za rogiem widmo egzystencjalnej grozy? Z tym ostatnim wam nie pomożemy, ale możecie w końcu wykorzystać swoją wiedzę o wirtualnych erpegach w praktyce!
Prowadzący: Paweł Stachyra, Mateusz Zdanowicz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,game-quiz-na-maxa,693.html
Sesje RPG (Roll20)
19:00-00:00 ALIENista - sesja dla początkujących, Zew Cthulhu 7e
Pieniądze, rodzina, pogoń za sensacją. Wszystkie te aspekty sprowadzają bohaterów do małego miasteczka Marshfield w stanie Vermont. Dziennikarz, naukowcy, czy zwykli mieszkańcy? Kto mówi prawdę, a kto ukrywa swoje prawdziwe zamiary? Każdy szczegół okazuje się kluczem w rozwiązaniu tajemnicy miasta.
Prowadzący: Robert Kłysz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,-alienista-,703.html
19:00-23:00 Zatruta studnia - sesja dla początkujących, D&D 5e
W dalekich, skutych lodem, północnych krainach Nordheim, niedaleko pasma górskiego zwanego Tronem Bogów, grupa poszukiwaczy przygód znalazła się na arenie walcząc o chwałę i co ważniejsze monety. Kiedy ostatnia kropla krwi ich rywali wchłonie się w zmarzniętą ziemię, a oni, skąpani w sławie udadzą się na spoczynek, los zaprowadzi ich do pobliskiego miasta Yourken. W mieście tym spotkanie małżonków obnaży kryzys, który jedynie nasi dzielni bohaterowie mogą rozwiązać. Problem w tym, że w szukając rozwiązania gracze mogą napotkać tajemnice o wiele mrocznejszą i złowieszczą niż mogliby przypuszczać.
Prowadzący: Stanisław Mamcarz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,zatruta-studnia,696.html
Prelekcje (transmisja online)
14:00 Pierwsze kroki w D&D
15:00 Wywiad z Pawłem Typiakiem, szefem audycji Gramy na Maxa
Z dziennikarzem growym porozmawiamy o tym, jak prowadzi największą w Polsce audycję o grach komputerowych. Prześledzimy jego ścieżkę kariery i poznamy tajniki pracy recenzenta.
Warsztaty (Zoom)
11:00-15:00 Warsztaty odgrywania postaci w RPG
Poznaj różne techniki aktorskie, które pomogą Ci jeszcze lepiej tworzyć, wczuwać się i odgrywać Twoją postać. Warsztaty są przeznaczone dla graczy RPG.
Prowadzący: Przemysław Buksiński
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,warsztaty-odgrywania-postaci-w-rpg,702.html
14:00-18:00 Warsztat tworzenia postaci w RPG + Powarsztatowa sesja RPG
Prelekcja i warsztaty z pisania ciekawej historii postaci + blok uniwersalnych porad dla graczy. Zwieńczeniem warsztatów będzie sesja RPG rozegrana we wcześniej wymyślonym przez uczestników świecie.
Prowadzący: Franek Lewczuk
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,warsztat-tworzenia-postaci-w-rpg,701.html
16:30-18:00 Pierwsze kroki w tworzeniu podcastów
Dowiemy się czym jest podcast, dlaczego jest najintymniejszym medium, jakie istnieje oraz co zrobić, by stworzyć własny podcast.
Prowadzący: Paweł Typiak
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,pierwsze-kroki-w-tworzeniu-podcastow,699.html
Sesje RPG (Roll20)
19:00-23:00 Tawerna Zagubionych Dusz (sesja dla wprawionych graczy), D&D 5e
Etharis jest krainą pełną niebezpieczeństw. Głupcy, słabi i nieuważni znajdą tu jedynie śmierć lub coś znacznie gorszego. Nocą gęste lasy należące do Imperium Brürach przejmują we władanie czyhające na nieszczęśników złowieszcze bestie. Podróżnicy, którzy mieli to nieszczęście znaleźć się w tych lasach, po zmierzchu zmuszeni są zaznać azylu w przydrożnych karczmach, płacąc przy tym olbrzymie stawki, a lokalni bandyci którzy służą tutaj za straż, szybko odganiają nieszczęśników, którym brakuje monety. Istnieje jedna Tawerna, której mroczna legenda pojawia się na ustach Brürejczyków. Spotykana w wielu miejscach i nosząca wiele imion. Jej szyld obwieszcza nazwę “Czarny Bard”, chociaż tutejsza ludność zna ją jako “Tawernę Zagubionych Dusz”. Świadkowie przysięgają, że widzieli, jak podróżnicy przekraczający próg tego domu znikali nad ranem, a wraz z nimi to przeklęte miejsce. Wy jesteście tymi nieszczęśnikami, którzy znaleźli się w mrocznych lasach Etharis, kiedy księżyc był już w zenicie, a jedynie cichy śpiew i dźwięk tłukących się kufli daje nadzieję, że wyjdziecie stamtąd żywi.
Prowadzący: Stanisław Mamcarz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,tawerna-zagubionych-dusz,697.html
19:00-00:00 Uniwersytet Adamsa - sesja dla wprawionych graczy, Zew Cthulhu 7e
Nadchodzi jesień a wraz z nią wyczekiwane przez studentów uniwersytetu Halloween. Jako członkowie zarządu studenckiego staniecie przed zadaniem zorganizowania imprezy, jakiej jeszcze nie było. Czy potrzebne będzie wymyślanie strachów w obliczu grozy, która zbliża się z każdym kolejnym zaginięciem?
Prowadzący: Robert Kłysz
Zapisy: https://www.umcs.pl/pl/enqForm,-uniwersytet-adamsa-,695.html
Projekt zrealizowany przy wsparciu Miasta Lublin.
Partnerzy: wydawnictwo REBEL.pl, wydawnictwo Black Monk Games, audycja Gramy na Maxa, Pyza Vegan Bistro, Radio Centrum, TV UMCS
Kurator projektu: Agnieszka Dudek
Koordynator projektu: Agnieszka Bąk