Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Już 4 września (sobota) w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbędzie się wydarzenie organizowane przez Gazetę Wyborczą i Wysokie Obcasy.
„Kobiety wiedzą, co robią” to przede wszystkim spotkanie z wyjątkowymi kobietami, sesje jogi i świadomego oddechu, nauka badania piersi, mammobus, mobilny punkt szczepień, recital czy pokazy tańca.
Udział w wydarzeniu jest darmowy. Obowiązują zapisy mailowe: kwcr@agora.pl
Osoby, które nie będą mogły odwiedzić nas tego dnia, zachęcamy do oglądania transmisji na żywo, którą będzie można zobaczyć na FanPage’u Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów i stronach internetowych wysokieobcasy.pl i wyborcza.pl.
Poniżej zamieszczamy pełny program:
11.00 - 11.40 - otwarcie spotkania oraz uhonorowanie laureatek Medalu Prezydenta Miasta Lublin oraz wręczenie wyróżnień plebiscytu „Kobiety na Medal” Gazety Wyborczej.
11.40 – 12.25 - Czułość i wolność
Spotkanie z Joanną Chmurą - psycholożką specjalizującą się w tematyce autentyczności, wstydu i odwagi, uczennicą dr Brene Brown z Uniwersytetu w Teksasie, członkinią Rady Ekspertek i Ekspertów dla Instytutu Dobrego Życia i Wysokich Obcasów. Rozmowę o tym jak troszczyć się o samą siebie, jak wrócić do równowagi po porażce, do której przecież mamy prawo oraz o komunikacji, która jest krainą pułapek i cudów - poprowadzi Monika Tutak-Gol - zastępczyni redaktorki naczelnej Wysokich Obcasów
12.25 – 12.40 - przerwa
12.40 – 13.25 - Kobieca twarz biznesu
Z raportu Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że ponad 75% biernych zawodowo kobiet nie podejmuje pracy z powodu opieki nad dziećmi lub ze względu na inne obowiązki rodzinne. Blokuje je brak jakościowych usług dla dzieci lub osób zależnych oraz ofert z elastycznym czasem pracy. W tym właśnie miejscu otwiera się przestrzeń dla kobiecej przedsiębiorczości. Każdego dnia w Polsce powstaje ok. 1 tys. firm, z czego co trzecią zakłada kobieta. Rozmowę o tym, jak kobiety - przedsiębiorczynie z sukcesem prowadzą małe i duże biznesy, czego im brakuje, a czym mogą „obdzielić” cały świat, poprowadzi Anna Dudek - dziennikarka Wysokich Obcasów. Panelistki: Dorota Warakomska, Prof. dr hab. Aneta Ptaszyńska oraz Marlena Binenda - właścicielka salonu „Fancy Lady” w Lublinie.
13:25 – 13.35 - przerwa
13.35 – 13.45 - Pokaz Tanga Argentyńskiego w wykonaniu szkoły Tango-Lublin.pl
13.45 - 14.00 – Bez trudu o trudnych dniach
O tabu, stereotypach i wykluczeniu menstruacyjnym -zjawisku, które nie jest zarezerwowane wyłącznie dla państw dotkniętych skrajną biedą. O miesiączce głośno i bez wstydu. Po co? Żeby nikt nie musiał wybierać, czy kupić podpaski czy chleb. Żeby nie słyszał: „Jak masz okres, to musi boleć”. Żeby menstruacja, którą ma połowa ludzi na świecie, przestała być tematem tabu. Rozmowę z Anną Samselz Fundacji Dominiki Kulczyk poprowadzi Monika Tutak-Goll - zastępczyni redaktorki naczelnej Wysokich Obcasów
14.00 – 14.10 - przerwa
14.10 – 14.55 - Zdrowie - to podstawa!
Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, dbałość o siebie i bliskich - wszystko to, niezależnie od warunków w jakich funkcjonujemy, powinno być jak najwyżej na liście priorytetów odpowiedzialnego człowieka. Czy tak rzeczywiście jest i jak nasze podejście do zdrowia wyglądało podczas ostatnich miesięcy naznaczonych symbolem covid 19, porozmawiamy podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Owczarek dyrektor programowa projektu Kobiety Wiedzą Co Robią, w którym wezmą udział eksperci różnych specjalizacji medycznych oraz autorytety, wywierające pozytywny wpływ w obszarze zdrowia: prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek, mgr Irena Franaszek, prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska
14.55 – 15.00 - przerwa
15.00 - Koncert Łukasza Jemioły
Części panelowej towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in.:
- stoisko „czułego dotyku”, na którym można będzie przejść szybki kurs samobadania piersi, który zostanie potwierdzony „certyfikatem” i udziałem we współtworzeniu flagi „czułego dotyku”
- sesje jogi
- pokazy tańca
- stoisko z gamą produktów Rodzinnych Młynów Zbożowych Żabczyńscy
- STASIAK Medical Team II Elżbieta Stasiak zadba o Wasze zdrowie, m.in. specjalistyczne badanie stóp
- Sklep Sekret Ślimaka: ekspozycja przepięknej biżuterii retro z możliwością zakupu
- degustacje produktów OSM Krasnystaw
- Stoisko z kosmetykami wegańskimi firmy Arbonne
- MIASTECZKO ZDROWIA, które będą tworzyły następujące podmioty:
1. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno - Lecznicze w Lublinie, ul. Nałęczowska 27 C;
2. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, ul. Dr K. Jaczewskiego 7;
3. 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie, Al. Racławickie;
4. Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział Lublin, ul . Szkolna 16;
5. Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek, ul. Dr K. Jaczewskiego 7.
W zorganizowanych punktach informacyjno - konsultacyjnych uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz wykonać podstawowe badania (np.: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi, masy ciała). Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informację na temat programów zdrowotnych realizowanych przez ww. podmioty oraz zapoznać się z ofertą świadczeń profilaktycznych skierowanych do kobiet, finansowanych przez NFZ. Prowadzona też będzie nauka samobadania piersi na fantomach. Panie zachęcane będą do wykonywania cyklicznych badań mammograficznych i cytologicznych. Będzie można zapisać się na badania profilaktyczne (mammografia, cytologia, kolonoskopia). Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Internetowego Konta Pacjenta oraz złożenia wniosku i potwierdzenia Profilu Zaufanego. W punkcie zorganizowanym przez NFZ będzie wydawana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będzie też można uzyskać pomoc przy zapisaniu się do programu Profilaktyka 40 PLUS. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat programu „8 tygodni do zdrowia” oraz bezpłatnego portalu dietetycznego diety.nfz.gov.pl Ponadto zorganizowany zostanie przez 1 Wojskowy Szpital Kliniczny wraz z Polikliniką w Lublinie punkt szczepień, gdzie chętne osoby będą mogły zaszczepić się przeciw COVID-19 /szczepionka Johnson&Johnson/.
WYSTAWCY:
Rodzinne Młyny Zbożowe Żabczyńscy
STASIAK Medical Team II Elżbieta Stasiak
Szkoła Tanga argentyńskiego Tango-Lublin.pl
Sklep Sekret Ślimaka
Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, żeby być na bieżąco!