Studenci INoK we Włoszech!

To był wyjazd pełen niesamowitych przygód i wrażeń płynących ze spotkań z dziedzictwem artystycznym i kulturowym Italii.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją autorstwa Karoliny Tomali, studentki III roku kierunku technologie cyfrowe w animacji kultury.
----
W dniach od 5 do 14 kwietnia odbyła się wycieczka zabytkoznawcza do Italii, zorganizowana przez profesorów z naszego uniwersytetu – prof. Piotra Majewskiego oraz prof. Jerzego Żywickiego. Celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy studentów na temat włoskiego dziedzictwa architektonicznego i artystycznego.
Wyjazd rozpoczął się o godzinie 4:00, kiedy to autokar z uczestnikami wyruszył spod budynku Chatki Żaka. Na pokładzie znaleźli się studenci z Wydziału Artystycznego UMCS oraz Instytutu Nauk o Kulturze.
Po przejechaniu trzech krajów i pokonaniu około 1200 kilometrów, grupa dotarła do hotelu Nevada, położonego w malowniczym, alpejskim miasteczku Tarvisio. Był to pierwszy przystanek przed niemal dziesięciodniową, intensywną podróżą po Italii.
 
Pierwszym zwiedzanym miastem była malownicza Wenecja – miasto położone na wyspach. Program obejmował m.in. bazylikę Santa Maria Gloriosa dei Frari, most Rialto, plac św. Marka z bazyliką, dzwonnicą, wieżą zegarową oraz Pałacem Dożów. Podczas zwiedzania opiekunowie grupy – prof. Piotr Majewski i prof. Jerzy Żywicki – niestrudzenie przybliżali studentom kontekst historyczny i artystyczny odwiedzanych miejsc. Zwieńczeniem weneckiej przygody był rejs tramwajem wodnym po Canale Grande.
 
Kolejnym punktem programu był Asyż – miasto św. Franciszka. Studenci mieli okazję przyjrzeć się z bliska bazylice Santa Maria degli Angeli oraz bazylice św. Franciszka, w której znajdują się freski autorstwa Giotta oraz grób świętego. Następnie odbył się spacer po centrum miasta, zakończony zwiedzaniem bazyliki św. Klary.
Trzecim odwiedzonym miastem był Rzym, w którym studenci spędzili dwa dni. Pierwszy dzień poświęcono Watykanowi. Po śniadaniu w Casa San Francesco – domu pielgrzyma prowadzonym przez siostry franciszkanki – rozpoczęto całodniowe zwiedzanie obejmujące bazylikę św. Piotra oraz Muzea Watykańskie. Wieczorem uczestnicy podziwiali zabytki Wiecznego Miasta, takie jak fontanna di Trevi czy Schody Hiszpańskie. Kolejnego dnia kontynuowali zwiedzanie, rozpoczynając od monumentalnego Panteonu.
 
Następnie uczestnicy odwiedzili Pompeje – starożytne miasto przykryte grubą warstwą pyłu wulkanicznego. Zwiedzanie odbyło się z udziałem lokalnej przewodniczki. Kolejnym punktem programu był Neapol, gdzie każdy mógł spróbować prawdziwej, neapolitańskiej pizzy. Wizyta była również okazją do porównania południowowłoskiego stylu architektonicznego z tym znanym z północy kraju.
Dalsza część wycieczki prowadziła do Sieny, gdzie – po intensywnej wspinaczce – uczestnicy zwiedzili romańską katedrę Matki Bożej Wniebowziętej oraz bazylikę św. Dominika, a także odpoczęli na Piazza del Campo z Palazzo Pubblico.
 
Sobota została poświęcona Florencji – miastu uznawanemu za kolebkę renesansu, w którym kształcił się sam Leonardo da Vinci. W programie znalazły się m.in.: plac Michała Anioła, kościół Santa Croce, katedra Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio, Loggia dei Lanzi, Most Złotników oraz Galeria Uffizi.
Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Padwie. Mimo padającego deszczu, uczestnicy zobaczyli bazylikę św. Antoniego, ukryty za rusztowaniami pomnik Gattamelaty, Palazzo del Bo, Palazzo della Ragione oraz kaplicę Scrovegnich, w której podziwiali oryginalne freski autorstwa Giotta.
 
Dziewiątego dnia wycieczki grupa wróciła na nocleg do hotelu Nevada w Tarvisio. Po śniadaniu rozpoczęła się podróż powrotna do Polski, przebiegająca przez Austrię i Czechy.
 
Relacja: Karolina Tomala
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i wideorelacji na stronie Facebook Instytutu Nauk o Kulturze. Filmowe rolki Vlada Danylenko, fot. Artem Dzhyhan.
 
 

Aktualności

Data dodania
17 kwietnia 2025