Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 25 i 26 października oraz od 31 października do 2 listopada 2024 roku odbyła się piąta edycja „Children of the Night International Dracula Congress” – wydarzenia poświęconego badaniom nad postacią Draculi oraz szeroko pojętą kulturą gotycką i wampiryzmem. Kongres, organizowany dorocznie przez dr Magdalenę Grabias z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, miał charakter hybrydowy: pierwsze dwa dni odbyły się online, natomiast kolejne sesje przeprowadzono stacjonarnie w Brasovie, w Rumunii. Wydarzenie było wynikiem współpracy UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Transylwańskiego w Brasovie (Prof. Florin Nechita) oraz Uniwersytetu Stanowego w Rio de Janeiro (dr Yuri Garcia), przy wsparciu The Dracula Fan Club z Meksyku.
W tegorocznej edycji kongresu udział wzięło 40 specjalistów z dziedziny Dracula Studies, Vampire Studies oraz Gothic Studies, reprezentujących instytucje akademickie i badawcze z całego świata. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. Hans Corneel de Roos (Filipiny), Duncan Light (Wielka Brytania), Gilles Menegaldo (Francja), Philippe Met (Stany Zjednoczone), Enrique A. Palafox (Meksyk), Marius-Mircea Crișan (Rumunia), Nina Anna Trzaska (Polska) oraz Fernando Soto (Kanada), którzy podzielili się swoimi badaniami i refleksjami nad mitem Draculi i jego wpływem na współczesną kulturę.
Dodatkową atrakcją dla uczestników kongresu był „Dracula Film Festival”, który odbywał się w tym samym czasie w Brasovie. Członkowie kongresu mieli okazję obejrzeć wyjątkowe projekcje kultowych filmów grozy z muzyką na żywo, oraz spotkać się z Dacrem Stokerem, potomkiem Brama Stokera i opiekunem jego spuścizny literackiej, a także autorem prequela i sequela Draculi.
Kongres zgromadził również uczestników międzynarodowego projektu studenckiego „Dracula: Between Pop-Culture and Tourism”, którzy wzięli udział we wspólnych wycieczkach po miejscach związanych z historyczną i fikcyjną postacią Draculi. Dzięki temu, uczestnicy mieli okazję poznać perspektywy lokalnych mieszkańców dotyczące mitu oraz jego roli w dzisiejszej kulturze i turystyce.
Dr Magdalena Grabias wygłosiła referat poświęcony waloryzacji mitu Draculi w brytyjskim Whitby, ukazując, jak historia i literatura wpływają na turystyczne znaczenie miejsc. Owocem tegorocznych obrad będzie publikacja pokonferencyjna, która zgromadzi najciekawsze referaty i badania zaprezentowane podczas konferencji.