Wykłady przeznaczone są dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nasi słuchacze będą mogli zapoznać się z teoriami, wielkimi problemami i hipotezami matematycznymi. Będą również mogli poznać podstawy szeregu gałęzi matematyki, takich jak topologia, teoria miary czy algebra abstrakcyjna. Wszystkie tematy zostaną przedstawione w sposób przystępny dla licealistów.
Zajęcia będą prowadzone przez profesorów z wieloletnim doświadczeniem. Każdy z naszych słuchaczy będzie mógł poczuć się jak na prawdziwym wykładzie uniwersyteckim.
Docelowo, wykłady będą odbywać się przynajmniej raz w miesiącu w Auli Instytutu Matematyki UMCS, w piątki w godzinach od 10.15 do 12.00. Zachęcamy do śledzenia informacji o wykładach.
Pierwszy wykład pt. "Geometria szkolna i Wszechświat" odbędzie się 19 stycznia 2018 r. (piątek) w Auli Instytutu Informatyki UMCS (sala D-104, D-15) w godzinach od 10.15 do 12.00 i wygłosi go dr hab. Witold Mozgawa.
W wykładzie rozważymy geometryczny problem, do którego sformułowania użyjemy motywacji astronomicznych. Załóżmy, że chcemy sprawdzić, czy najbliższa naszej intuicji szkolna geometria, zwana geometrią euklidesową, opisuje Wszechświat. Naturalną próbą odpowiedzi będzie eksperymentalne sprawdzenie, czy twierdzenia tej geometrii zachodzą w otaczającej nas przestrzeni. Na przykład, możemy zbadać, czy suma kątów wewnętrznych trójkąta utworzonego przez punkt na Ziemi i dwa punkty na różnych odległych gwiazdach wynosi 180 stopni. Jednakże wszystkie takie sprawdzenia, tego i innych twierdzeń geometrii euklidesowej, możemy wykonać jedynie w pewnym otoczeniu Ziemi, którego promień jest wyznaczony zasięgiem naszych teleskopów. Przyjmujemy, że nasze sprawdzenia dały wynik pozytywny i że Ziemia nie zajmuje wyróżnionego miejsca we Wszechświecie. Otrzymujemy stąd, że wszystkie twierdzenia geometrii euklidesowej są spełnione dla każdego punktu przestrzeni w jego otoczeniu o pewnym skończonym promieniu. Czy możemy stąd wnioskować, jaka jest geometria Wszechświata? Odpowiedź na to pytanie jest nieoczekiwana. Jeśli ograniczymy nasze rozważania do dwóch wymiarów, by lepiej zrozumieć otrzymaną odpowiedź, to poza płaszczyzną istnieją jeszcze cztery typy diametralnie różnych przestrzeni posiadających tę własność.
- Sala: D-104, D-105 (Aula Instytutu Informatyki UMCS)
- Liczba miejsc: 200
- Grupa docelowa: Liceum
- Forma zajęć: Wykład
Uczestnictwo w wykładzie wymaga rejestracji. Aby zapisać się na ten wykład musisz się zalogować. Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie, możesz je założyć na stronie www.mdk.umcs.pl. Przeczytaj instrukcję i informacje o zasadach zapisów.
Uwaga! Grupy, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach z powodu braku wolnych miejsc prosimy o kontakt. Istnieje możliwość przeprowadzenia ponownie niektórych zajęć z programu wydarzenia "Matematyka dla każdego" w innym dogodnym terminie.