Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 15.06.2023 mieliśmy zaszczyt gościć w murach Wydziału Chemii i w Katedrze Chemii Fizycznej małych gości z klasy 3D
ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie. To dla takich „małych” chemików zorganizowaliśmy warsztaty
„Pierwsze spotkanie z nanotechnologią”.
Co mają wspólnego dzieci z nanotechnologią?
Bardzo dużo, oba „fenomeny” są bardzo, bardzo małe, lecz potrafią bardzo zaskakiwać.
Przygodę rozpoczęliśmy od wykładu z którego dzieci dowiedziały się czym jest nanotechnologia i współczesna nowoczesna chemia materiałowa. Dowiedziały się ile nanometrów mieści się w jednym metrze, oraz to że nanowymiarowe złoto lub srebro ma postać kolorowego płynu. Ten ostatni fakt wzbudził niemałe zdziwienie. Dzieci miały okazję własnoręcznie przygotować nanocząstki złota i srebra, poznając sprzęt oraz nomenklaturę przyrządów laboratoryjnych. Miały okazję zbadać je na odpowiedniej aparaturze. Tak zdobywa się przecież doświadczenie. Samodzielnie zrobiły nanocząstki magnetyczne i obserwowały ich zachowanie w polu magnetycznym.
Na deser, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie mieli okazję trochę poeksperymentować. Pod czujnym okiem kadry dydaktycznej, zrobili „chemiczne jojo” „kolorowe mleko” oraz „barwny wulkan”.
Uczniowie bawili się świetnie, a ziarenko pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych, mamy nadzieję, że zakiełkuje w przyszłości oraz być może przyniesie wymierne korzyści dla nich i dla nas - nauczycieli akademickich i naukowców dyscypliny chemia.