Świętej pamięci Profesor Krzysztof Woliński - wspomnienie

Władze Wydziału Chemii oraz Instytutu Nauk Chemicznych

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

z głębokim żalem zawiadamiają,

że dnia 23 grudnia 2022 roku zmarł prof. dr hab. Krzysztof Woliński

 

Profesor Krzysztof Woliński urodził się 26 czerwca 1951 roku w Lubartowie. W 1974 roku ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMCS. Z Wydziałem Chemii związany był od 1974 roku jako stażysta w Zakładzie Syntezy Organicznej Instytutu Chemii. W 1981 roku uzyskał stopień doktora nauk chemicznych za pracę doktorską p.t. „Perturbacyjne obliczenia polaryzowalności kwadrupolowych w zmiennych bazach funkcyjnych”. W 1995 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych na podstawie rozprawy p.t. „Korelacja elektronowa oraz własności magnetyczne molekuł w ujęciu rachunku zaburzeń”. Tytuł profesora uzyskał w 2005 roku. Był promotorem 3 rozpraw doktorskich oraz wielu prac magisterskich.

Za działalność naukową uzyskał liczne nagrody Rektora UMCS oraz został laureatem Nagród Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Profesor Krzysztof Woliński wniósł ogromny wkład w rozwój chemii kwantowej. Był wybitnym specjalistą w zakresie chemii kwantowej, teorii jądrowego rezonansu magnetycznego, twórcą efektywnych algorytmów do obliczeń kwantowochemicznych. Współpracował z licznymi ośrodkami zagranicznymi, między innymi z University of Lund (Szwecja), University of Arkansas, Arkansas (USA), z Pacific Northwest National Laboratory (USA).

Za najważniejsze osiągnięcia naukowe Profesora można uznać zaproponowanie efektywnej metody wyznaczania magnetycznych stałych ekranowania jąder (NMR) z wykorzystaniem baz funkcyjnych GIAO oraz opracowanie uogólnionego rachunku zaburzeń Møllera-Plesseta dla stanów otwartopowłokowych i wielokonfiguracyjnych. Profesor Woliński był również współtwórcą profesjonalnego pakietu do obliczeń kwantowo-chemicznych PQS (Parallel Quantum Solutions).

Prof. Woliński jest jednym z najczęściej cytowanych polskich chemików, w swoim dorobku ma 66 artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach zagranicznych. Jego dwie wybitne prace „Efficient Implementation of the Gauge-Independent Atomic Orbital Method for NMR Chemical Shift Calculations” oraz „Second-order perturbation theory with a CASSCF reference function” opublikowane odpowiednio w Journal of the American Chemical Society oraz Journal of Physical Chemistry były cytowane blisko 9 tysięcy razy. Sumaryczna liczba cytowań prac Profesora jest bliska 11 tysięcy.

W ostatnim czasie zainteresowania naukowe Profesora Krzysztofa Wolińskiego dotyczyły teoretycznych aspektów mechanochemii i zastosowania sił zewnętrznych w penetracji Powierzchni Energii Potencjalnej (automatyczna lokalizacja punktów stacjonarnych).

Profesor był życzliwym i otwartym Człowiekiem, o nietuzinkowej osobowości. Cechowało Go pełne naukowej pasji zaangażowanie w prowadzone prace badawcze. Z typową dla Siebie niezwykłą dynamiką i witalnością ciągle poszukiwał nowych inspiracji naukowych. Był również wspaniałym Wykładowcą, przez wielu uważany za jednego z najlepszych na Wydziale Chemii UMCS.

Żegnamy Wielkiego Naukowca, Cenionego Wykładowcę, Dobrego Przyjaciela.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Akademickim KUL dnia 10 stycznia 2023 roku o godzinie 11.00, a pochówek odbędzie się na cmentarzu przy ul. Lipowej.

 

 

 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    2 stycznia 2023