Relacja z XX Konferencji Naukowej „Światłowody i ich zastosowania TAL 2023”

Informujemy, że w dniach 11-14 września 2023 roku odbyła się XX Konferencja Naukowa
„Światłowody i ich zastosowania TAL 2023” (ang. Technology and Application of Light guides - w skrócie: TAL) .

Ogólnopolskie wydarzenie naukowe zorganizowała Pracownia Technologii Światłowodów, Instytut Nauk Chemicznych UMCS,
Wydział Chemii UMCS w Lublinie we współpracy z Katedrą Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej, miejscem konferencji był Hotel LUXOR i Centrum Atelia w Lublinie.

Tegoroczna konferencja to już dwudzieste spotkanie polskiego środowiska naukowego zajmującego się technologiami
i technikami światłowodowymi.
Jest ona kontynuacją organizowanych od lat siedemdziesiątych Sympozjów „Światłowody i ich zastosowania” w Jabłonnej pod Warszawą. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).


Na konferencję naukową przybyli naukowcy reprezentujący wiele ośrodków akademickich i instytucje naukowe z całej Polski i goście zagraniczni. Ze strony gospodarzy konferencji, swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz rektorskich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej oraz władze Wydziału Chemii i Instytutu Nauk Chemicznych:

  • Rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
  • Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater
  • Dziekan Wydziału Chemii, prof. dr hab. Anna Deryło-Marczewska
  • Dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych, prof. dr hab. Małgorzata Grabarczyk

    Gościem zagranicznym XX Konferencji Naukowej „Światłowody i ich zastosowania TAL2023” był Iain McKenzie – starszy inżynier optoelektroniki w Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentujący Europejskie Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC), w Noordwijk, w Holandii. Na zaproszenie organizatorów konferencji wygłosił wykład pt. “Fiber-optic sensors in space applications: the experience of the European Space Agency” – o zastosowaniach światłowodów w kosmosie na przykładzie wybranych doświadczeń Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Celem konferencji było umożliwienie bezpośredniej dyskusji merytorycznej zespołów badawczych zajmujących się:

  • rozwojem technologii i wytwarzaniem włókien światłowodowych klasycznych i mikrostrukturalnych, kabli, światłowodów planarnych, elementów optyki zintegrowanej i mikrooptyki oraz czujników światłowodowych i optycznych,
  • elementami techniki światłowodowej takimi jak sprzęgacze, złącza, wzmacniacze optyczne, urządzenia optyczne
    i optoelektroniczne do łączenia światłowodów ze źródłami i odbiornikami światła, multipleksery i demultipleksery itp.;
  • zastosowaniami światłowodów zwłaszcza takimi, które wymagają ścisłej współpracy ze specjalistami wytwarzającymi światłowody, tory i kable optyczne, elementy techniki światłowodowej, optolektroniki i fotoniki;
  • kształceniem w dziedzinie fotoniki w szkołach wyższych i średnich.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem ogólnopolskich instytucji naukowych:

Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele biznesu, którzy na stoiskach poszczególnych firm specjalistycznych, z branży światłowodowej i materiałów fotonicznych prezentowali najnowsze zastosowania światłowodów w przemyśle i w interdyscyplinarnych projektach biznesowo-naukowych (B+R.)

Współorganizatorzy konferencji – naukowcy z Pracowni Technologii Światłowodów, kierowanej przez dr hab. Pawła Mergo prof. UMCS, pracują na co dzień w Instytucie Nauk Chemicznych, działającym na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie – miejscu powstania pierwszych polskich światłowodów w 1976 roku. Kontynuują tym samym tradycje naukowe Lubelskiej Szkoły Światłowodów. Współpracują w ramach projektów naukowych z doktorantami Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMCS i studentami Wydziału Chemii.

Naukowcy zaprezentowali swoje osiągnięcia pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej – prowadzonych indywidualnie lub w zespołach naukowych podczas wystąpień według zrealizowanego progamu konferencji.

Konferencja umożliwiła naukowcom prezentację uzyskanych wyników, wymianę doświadczeń i myśli naukowej oraz nawiązywanie i podtrzymanie współpracy między ośrodkami badawczymi zajmujących się tematyką światłowodów.

Program konferencji do pobrania



Zdjęcie główne: fot. dr Małgorzata Gil-Kowalczyk

Galerie zdjęć: fot. dr Małgorzata Gil-Kowalczyk, mgr inż. Adam Paździor


źr.: Pracownia Technologii Światłowodów

    Aktualności

    Data dodania
    26 września 2023