Prof. Paweł Mergo w Polskim Radiu Lublin – wywiad o światłowodowym systemie pomiarów temperatury

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z udziałem dr hab. Pawła Mergo prof. UMCS, który współpracując z naukowcami Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS stworzył światłowodowy system pomiaru temperatury i przetestował
go w warunkach polarnych. System pomiarowy zainstalowano w rejonie stacji polarnej UMCS w Calypsobyen na Spitsbergenie (Norwegia).

Z artykułu „System zmierzy zmiany klimatyczne. Stworzyli go lubelscy naukowcy” na portalu Polskiego Radia Lublin możemy dowiedzieć się więcej o pracy badawczej naukowców z Pracowni Technologii Światłowodów w Instytucie Nauk Chemicznych Wydziału Chemii UMCS w Lublinie.

Wspomniany wyżej system powstał we współpracy z naukowcami Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS
w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS Wydziału Nauk o Ziemii i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie
oraz Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie.

Efektem tej interdyscyplinarnej współpracy jest m.in. projekt SPILOD, dotyczący przemysłowej wersji autonomicznego systemu światłowodowego pomiarów temperatury.



Głównym elementem obu systemów są światłowody, które znamy jako medium transmisji danych (Internetu). Ich specjalne rodzaje potrafią „czuć” czynniki zewnętrzne – wyjaśnił w wywiadzie dla Polskiego Radia Lublin dr hab. Paweł Mergo prof. UMCS.
– W tym systemie zostały zastosowane wyprodukowane w Pracowni Technologii Światłowodów specjalne światłowody, które potrafią mierzyć temperaturę. Opracowano również specjalną głowicę pomiarową która dodatkowo zabezpiecza światłowody i sprawia,
że światłowód może przetrwać niekorzystne warunki, jakie panują na Spitsbergenie podczas zimy polarnej.

O złożoności i znaczeniu prowadzonych badań, które poszerzą możliwości prognozowania zmian klimatycznych opowiedział Polskiemu Radiu Lublin dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS. Był on kierownikiem XXXI Wyprawy Polarnej UMCS na Spitsbergen. Wyprawę realizowano od 13 czerwca do początku września 2023 r.

Celem wyprawy była realizacja zadań badawczych dwóch projektów:

Autonomiczny system światłowodowego quasi rozłożonego czujnika temperatury służącego do pomiaru temperatury gruntu (SPILOD) (nr POIR.04.01.01-00-0031/19). Jest to kontynuacja prac rozpoczętych w sezonie letnim 2022, kiedy to został zainstalowany w pobliżu Stacji Polarnej UMCS w Calypsobyen system rozłożonego pomiaru temperatury gruntu.

Cryosphere Integrated Observatory Network on Svalbard (CRIOS). Projekt jest finansowany z grantu EEA w ramach programu Badania Podstawowe. Skupia się on głównie na budowie automatycznej sieci pomiarowej kriosfery Svalbardu (zmarzlina, śnieg, lodowce), które poprzez łączność satelitarną (po raz pierwszy w historii naszej Stacji) dostarczać będą świeżych danych o pogodzie, śniegu i lodzie.

– Wszystkie rzeczy, które robimy na Spitsbergenie miały na celu sprawdzenie czujników w warunkach ekstremalnych.
Prowadzimy też badania w Polsce z Polską Akademią Nauk np. w stacji w Guciowie mamy zainstalowane takie urządzenia
– jednak te warunki są zupełnie inne i mamy możliwość zasilania. Z punktu naszych czterech pór roku, dane są ważne dla użytkowania gruntu przez rolników – podsumował w wywiadzie dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS

– Opracowany system mierzy zarówno rozkład temperatury w głąb gruntu jak i na powierzchni – wyjaśnił w wywiadzie dla Polskiego Radia Lublin dr hab. Paweł Mergo prof. UMCS. – Jeżeli będziemy mogli stale obserwować zmianę termiki gruntu (czyli jak rozmarza
i zamarza) to będziemy wiedzieć, w jakim tempie będą postępowały zmiany. Będziemy mogli te przewidywać, jaka będzie emisja gazów cieplarnianych. 

Zachęcamy do przeczytania artykułu „System zmierzy zmiany klimatyczne. Stworzyli go lubelscy naukowcy” z nagraniem wywiadu z dr hab. Pawłem Mergo prof. UMCS i dr hab. Piotrem Zagórskim, prof. UMCS.

Życzymy Panom Profesorom dalszej, owocnej współpracy naukowej!



Zdjęcie główne:

Zdjęcie czujnikowego kabla światłowodowego, Spitsbergen (Norwegia)
fot. mgr inż. Adam Paździor, Pracownia Technologii Światłowodów UMCS

źr. grafika: publikacje online Polskie Radio Lublin




    Aktualności

    Data dodania
    17 października 2023