W dniu 11 lutego 2023 przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt
w Nauce, Celem ustanowienia tego dnia przez UNESCO i przez inne podmioty Organizacji Narodów Zjednoczonych jest podkreślenie znaczącej roli dziewcząt
i kobiet w rozwoju nauki i technologii oraz propagowanie równości płci
w dziedzinie nauki, w tym jej znaczenia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce organizowane
są co roku przez UNESCO – wyspecjalizowaną organizację międzynarodową, działającą globalnie w dziedzinie kultury, sztuki i nauk oraz UN Women – wyspecjalizowaną agendę Narodów Zjednoczonych do spraw Kobiet, we współpracy z wieloma organizacjami
i instytucjami społeczeństwa obywatelskiego, które stawiają sobie za cel promowanie kobiet i dziewcząt w nauce.
„W Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce powtórzmy fundamentalne przesłanie: kobiety potrzebują nauki, a nauka potrzebuje kobiet. Tylko wykorzystując wszystkie źródła wiedzy, wszystkie źródła talentów, możemy odblokować pełny potencjał nauki i sprostać wyzwaniom naszych czasów..” - napisała Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Dnia.
Życzymy każdej kobiecie, aby każdy jej dzień poświęcony edukacji i nauce, przynosił radość i satysfakcję zawodową, a także osobiste spełnienie. Mamy nadzieję, że sukcesy kobiet naukowców będą niesłabnącą inspiracją dla dziewcząt odważnie podążających ścieżkami swojego kształcenia. Wybór życiowej drogi z myślą o przyszłej karierze naukowej bywa trudny oraz wymagający, ale także pośrednio pomaga wspierać kolejne pokolenia kobiet kształcących się i pracujących w różnych dziedzinach nauki i edukacji.Szczególnie polecamy społecznościom kobiet – naukowców nauczycieli akademickich Instytutu Nauk Chemicznych, studentkom Wydziału Chemii, a także doktorantkom obejrzenie krótkich filmów dokumentalnych, przybliżających pracę naukową dwóch współczesnych kobiet nauki.
Dzięki inicjatywie UNESCO i Fundacji L’Oréal, możemy bliżej poznać codzienną pracę naukową i badawczą laureatek Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie chemii - genetyk i biochemik Emmanuelle Charpentier, kierującej Instytutem Biologii Infekcyjnej Maxa Plancka w Berlinie, oraz biolog molekularnej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley Jennifer A. Doudnie.
Uczone zostały współnie uhonorowane Nagrodą Nobla 2020 za opracowanie jednego z najdoskonalszych narzędzi w genetyce: metody edycji genomów CRISPR/Cas9.
Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z materiałami promującymi przesłanie
tego dnia przygotowanymi przez UNESCO specjalnie na tą okoliczność.
Link do filmu o Emmanuellle Cherpentier
Link do filmu o Jennifer A. Doudnie
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce przypomina także o równości płci, która od dawna jednym z priorytetów w działalności UNESCO. Upowszechnienie dostępu kobiet i dziewcząt do edukacji, a następnie zwiększenie ich udziału w nauce to zasadniczy warunek rozwoju i pokoju na świecie. Przytaczamy wypowiedzi wspomnianych noblistek, które w formie grafik dla inspiracji szerszych rzeszy kobiet i dziewcząt w mediach społecznościowych:
Emmanuelle Charpentier: "Kobiety w nauce mają siłę zmieniać świat"
Jennifer A. Doudna: "Jednym z problemów w świecie biotechnologii jest brak kobiet pełniących role liderów i chciałabym zobaczyć tę zmianę przez wcielanie jej w czyn. "Realizacja większości Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030 – począwszy od powszechnego dostępu do edukacji i poprawy stanu zdrowia w skali globalnej, poprzez zmniejszenie obszarów biedy, a skończywszy na walce ze zmianami klimatycznymi – zależy w znacznym stopniu od zwiększenia udziału kobiet w dziedzinach nauki odpowiedzialnych za poszukiwanie rozwiązań tych problemów. Stale zwiększający się obszar badań i możliwości nauki stwarza także coraz większe szanse dla utalentowanych kobiet na znalezienie własnego miejsca w społeczności akademickiej oraz na realizację zamierzeń naukowych w wybranych dziedzinach.
UNESCO w partnerstwie z Fundacją L’Oréal prowadzi międzynarodowy program stypendiów naukowych L’Oréal-UNESCO for Women in Science, dla utalentowanych kobiet realizujących badania naukowe w kilku dziedzinach nauk o życiu. Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych kobiet–naukowców, a tym samym zachęcenie ich do kontynuowania prac zmierzających do rozwoju nauki. Polska edycja konkursu stypendialnego realizowana jest od 2000 roku. Partnerami programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk.
Prezentacja Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce UMCS
przygotowało
Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
Filmy i grafiki CC: Materiały promocyjne UNESCO
Źródło: UNESCO ; For Women in Science Programme
Twitter: @4womeninscience
Facebook: @forwomeninscience
#WomenInScience
#NobelPrize in Chemistry
#STEM