Lubelskie Centrum Psychoonkologii powstało z inicjatywy doktor Izabeli Pietras-Siegiedy, która jest nie tylko psychoterapeutką
i psychoonkolożką, ale również pacjentką onkologiczną. Początek działania Centrum był odpowiedzią na stan psychoonkologii
w Lublinie i brak ogólnodostępnego wsparcia, które jest tak niezwykle potrzebne na każdym etapie choroby.
- Ścieżka medyczna wyznaczana przez lekarzy to jedno, drugim aspektem jest lęk o swoje zdrowie, niepokój o przyszłość. Pacjent często zostaje z tymi myślami sam lub ze wsparciem bliskich, którzy nie zawsze wiedzą jak pomóc - mimo najszczerszych chęci. Sprawdziłam, ile jest w Lublinie fundacji, które zajmują się profesjonalną pomocą kobietom chorującym na raka piersi. Okazało się, że nie ma ich wcale, w Polsce jest ich natomiast bardzo wiele. Chciałam to zmienić - mówi dr Izabela Pietras-Siegieda.
W ten sposób w październiku 2023 r. powstało Lubelskie Centrum Psychoonkologii, którego misją jest rozpowszechnianie wiedzy o tym, jak ważne jest wsparcie psychoonkologa w czasie choroby. Zespół Centrum pracuje w ramach wolontariatu, umacniając w chorych poczucie, że nie są pozostawieni sami sobie i mogą wedle potrzeby skorzystać z profesjonalnej i bezpłatnej pomocy.
- Nasz zespół składa się zaangażowanych psychoonkolożek, dzięki którym działanie Centrum posuwa się każdego dnia do przodu. Naszym dobrym aniołem jest profesor Marzena Samardakiewicz, która zarówno wspierała mnie w czasie choroby, jak również widziała potrzebę uruchomienia Lubelskiego Centrum Psychoonkologii. Obecnie jest superwizorem naszego zespołu oraz ogromnym wsparciem w naszych działaniach - mówi dr Pietras-Siegieda.
Dlaczego w czasie choroby warto skorzystać z pomocy psychoonkologa? Chorzy na raka doświadczają ogromnego obciążenia emocjonalnego, które wynika z diagnozy, leczenia i niepewności związanej z chorobą. Chemioterapia, radioterapia, operacja - te elementy pacjenci znają doskonale. Jednak pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia człowiek zostaje z różnymi myślami. To jest ten czas kiedy pacjent najbardziej potrzebuje wsparcia - choroba prowadzi do silnych emocji, takich jak lęk, smutek, złość czy poczucie bezradności. Psychoonkolog może pomóc w radzeniu sobie z tymi uczuciami, co w konsekwencji może wspomóc cały proces leczenia.
Dla pacjentów w Lubelskim Centrum Psychoonkologii dostępne są m.in. grupy wsparcia. Podczas takich spotkań pacjenci mają okazję podzielenia się swoimi doświadczeniami i emocjami, co daje im poczucie przynależności i zrozumienia. Zauważają, że są inni ludzie, którzy zmagają się z podobnymi problemami.
W ramach Lubelskiego Centrum Onkologii każdy może wybrać dla siebie to, co w danym czasie jest mu najbardziej potrzebne. Może to być jednorazowa konsultacja albo dłuższa forma pomocy, jaką jest psychoterapia albo wspomniana grupa wsparcia dla pacjentów onkologicznych oraz grupa wsparcia dla rodzin. Stowarzyszenie prowadzi również:
- konsultacje indywidualne,
- warsztaty dla dzieci,
- spotkania psychoterapeutyczne,
- grupa wsparcia dla bliskich osób chorujących onkologicznie,
- grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży,
- grupy psychoedukacyjne,
- spotkania ze specjalistami, m.in. z dietetykiem czy z doradcą zawodowym.