Życie akademickie oczami osób z niepełnosprawnościami

– Idąc na studia, wiązałam wielkie nadzieje na lepsze, aktywniejsze życie – mówi Anna Stefaniak, studentka IV roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji oraz członek Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem”. – Studia dały mi wiele możliwości takiego życia. Zwiększyła się moja pewność siebie, pokonałam stres przed wystąpieniami publicznymi, ponieważ zaangażowałam się w czynne uczestnictwo w konferencjach naukowych, związanych z moimi studiami, jak również z niepełnosprawnością. – Studentka wspomina również o znajomościach, które nawiązała przez ostatnie lata. – Cieszy, że te relacje są naprawdę takie, jakie zawsze chciałam żeby były, oparte naprawdę na przyjaźni prawdziwej – podkreśla.

– Studia są na pewno gwarancją dobrego i fajnego życia i żeby studia były dobrze przeżyte, to muszą być tak naprawdę przestudiowane. Nie chodzi tutaj o naukę, konkretną wiedzę - wiedzę przedmiotową, tylko o to, żeby pożyć po studencku. To jest czas, w którym poznajemy nowych ludzi, mamy wiele nowych możliwości – tłumaczy Aleksandra Majewska, doktorantka na Wydziale Pedagogiki i Psychologii. –  To czas, w którym poznajemy nowych ludzi, mamy wiele możliwości. Studenci, młodzi ludzie nie postrzegają niepełnosprawności jako inność, jako odmienność – zaznacza. Doktorantka opowiada również o wspieraniu osób z niepełnosprawnościami – nie mówię, że osoby z niepełnosprawnościami nie potrzebują pomocy, bo oczywiście - potrzebują, ale ta pomoc powinna być adekwatna do prawdziwych potrzeb. Zawsze myślę sobie czy osoba pełnosprawna, która chce pomóc pomaga sobie i spełnia własne pragnienia, oczekiwania, i poczucie bycia dobrym, czy pomaga faktycznie osobie z niepełnosprawnością, która tej pomocy potrzebuje – podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka specjalnego cyklu filmów, który powstał w celu popularyzacji wiedzy nt. funkcjonowania barier i wsparcia psychologicznego osób z niepełnosprawnościami. 

Inicjatywa przyczynia się do inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Jest to kwestia bardzo ważna w szczególności, że członkami nie tylko społeczności akademickiej UMCS, ale i akademickiego Lublina są także studenci i pracownicy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

Materiał przygotował zespół Centrum Prasowego UMCS we współpracy z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS.

Realizacja jest współfinansowana z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Fot. B. Proll

    Aktualności

    Data dodania
    22 marca 2021