Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym mogli dowiedzieć się w piątek uczestnicy XIII Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Były wykłady, wystawy, ciekawe pokazy i warsztaty laboratoryjne, które w tym roku połączyło hasło: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.
XIII edycja Nocy Biologów 2024 tradycyjnie już została zainaugurowana w „Galerii Pod Palmą” w holu budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. W otwarciu udział wzięli władze rektorskie w osobach: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prof. dr hab. Dorota Kołodyńska oraz prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, władze dziekańskie WBiB UMCS oraz pracownicy i studenci zaangażowani w przygotowanie tegorocznej edycji, a także przedstawiciele innych wydziałów Uczelni.
- W tym roku trzynasta edycja odbywa się w piątek 12 stycznia, z kolei rok temu widzieliśmy się po raz dwunasty w piątek 13 stycznia. Myślę zatem, że tegoroczna edycja Nocy Biologów będzie nie mniej szczęśliwa niż ta poprzednia. Tradycyjnie już podczas wydarzenia oferujemy ciekawe wykłady, wystawy oraz to, co cieszy się największym zainteresowaniem naszych gości – warsztaty, podczas których uczestnicy mogą samodzielnie wykonać doświadczenia i eksperymenty – zapowiedziała dr hab. Joanna Czarnecka, prof. Uczelni, dziekan WBiB UMCS i przypomniała, że hasło przewodnie tegorocznej edycji to „tajemnice życia od komórek do biosfery”.
I te „tajemnice" uczestnicy mogli poznać m.in. podczas takich zajęć jak: „Mikrometry, nanometry i życie. Biologia w mikroskopie elektronowym”, „Skąd to świecenie? O świecących cząsteczkach słów kilka” czy „Zobacz DNA na własne oczy”, na których m.in. samodzielnie izolowali materiały genetyczne z owoców i śliny, a także poznali ciekawostki na temat tej cząsteczki życia.
A o skomplikowanych środowiskowych, jak i wzajemnych interakcjach organizmów dowiedzieli się np. z pokazów i wykładów: „Roślina i jej niewidzialni partnerzy”, „Nasiona podróżnicy, czyli jak rośliny zdobywają świat” czy „Kwiaty, pszczoły i owoce. Współdziałanie dla bioróżnorodności”.
Z kolei praktyczne zastosowania biologii i wpływ organizmów na nasze życie mogli poznać na wykładach i laboratoriach: „Wiem, co jem – warsztaty praktyczne”, Na tropie przestępstwa”, „Inne światy, czyli entomologia dla odważnych”, „Grzyby w historii człowieka”, „Zioła dobre na wszystko – powrót do natury”, „Pachnąco i kolorowo”, czy „Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię, czyli o wykorzystaniu hodowli ludzkich komórek in vitro w nauce i medycynie”.
W programie nie zabrakło również pokazów już sprawdzonych i dobrze znanych z wcześniejszych edycji. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się „Elektryczne rośliny” czy warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, które były dobrą okazją do odbycia podróży po intrygującym świecie bezkręgowców. Młodzi odkrywcy przyrody mogli samodzielnie wykonywać preparaty mikroskopowe z żywym organizmem, a nawet podejrzeć i pogłaskać żywe owady tropikalne, tj. karaczany, modliszki czy straszyki, zaś ci bardziej odważni – spotkać się oko w oko z jadowitymi pająkami czy skorpionami. Legendarne już „Opowieści z krypty” wprowadziły młodych adeptów nauki w ciekawy świat ludzkiej anatomii, z kolei „Podróż w głąb umysłu”, gra przestrzenna „Neurobiologiczne przygody” czy praktyczne ćwiczenia pn. „Widzieć, słyszeć, czuć – o ludzkich narządach zmysłów” pomogły warsztatowiczom rozszerzyć i ugruntować wiedzę np. budowy i funkcjonowania organizmu człowieka, a tym samym lepiej poznać siebie.
Uczestnicy XIII Nocy Biologów mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, jak i detektywa, a biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach pod okiem pracowników i studentów WBiB, poznali bliżej warsztat pracy biologa i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny.
Fot. Bartosz Proll