XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych za nami

Od 12 do 16 czerwca w Lublinie odbywały się XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, których nasz Uniwersytet był współorganizatorem. Wydarzenie miało na celu promocję świadomego dawstwa i przeszczepiania narządów.

13 czerwca rozegrano zawody tenisa stołowego i darta. Tego dnia na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się również Konferencja pt. „TAK DLA TRANSPLANTACJI”. Wydarzenie otworzył prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką: „Witam w gościnnych progach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w imieniu rektora prof. Radosława Dobrowolskiego, Kolegium Rektorskiego i własnym (…). Szczególnie miło mi powitać Komitet Organizacyjny bardzo ważnej imprezy sportowej promującej postawy protransplantacyjne i polską transplantologię (…). Chciałbym przedstawić jednego człowieka, bez którego dziś byśmy się tu nie spotkali. Można powiedzieć, że jest dyrektorem sportowym tego wydarzenia na naszym Uniwersytecie. To dr Tomasz Bielecki, prof. UMCS. Witam też wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji – prof. Andrzeja Chmurę (…). Panie Profesorze, na Pana ręce składam – w imieniu własnym oraz pacjentek i pacjentów – wielkie podziękowania za to, co Państwo jako lekarze robicie dla chorych (...). Jest też z nami Pani Krystyna Murdzek – prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Dziękuję, że zdecydowaliście się Państwo zorganizować to wydarzenie w Lublinie wspólnie z partnerem, jakim jest UMCS (…)”.

Następnie z wykładem pt. Przeszczepianie narządów w Polsce wystąpił prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog, współtwórca prekursorskiego zespołu przeszczepienia krzyżowego i łańcuchowego nerek w Polsce). Prelekcję pt. Od pobrania do przeszczepienia narządów wygłosił dr n. med. Mariusz Matuszek z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z kolei wykład pt. Rozwój transplantologii jako wyzwanie naukowe i społeczne dla medycyny sportowej zaprezentował dr hab. Piotr Gawda, prof. UM, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej UMLub (wicemistrz świata w biegu na 400 m wśród lekarzy).

Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce 14 czerwca o godz. 10:00 na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Lublinie. Tego dnia odbyły się również zawody lekkoatletyczne oraz walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.

Z kolei 15 czerwca można było śledzić zmagania zawodników w tenisie ziemnym i pływaniu.

O tym jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o transplantologii mówił jeden z uczestników wydarzenia – Jan Stępniak: „Transplantacja to bardzo solidarna metoda leczenia. Trzeba być świadomym tego, że z jednej strony można być dawcą, podpisać oświadczenie woli i pomyśleć, że może kiedyś kogoś uratuję. Z drugiej zaś strony musimy mieć też świadomość, że być może my będziemy musieli skorzystać z takiej pomocy. Ktoś powie „Jestem zdrowy i to mnie nie dotyczy”, ale jutro może potrzebować serca lub wątroby. I jeśli ten narząd nie znajdzie się w odpowiednim czasie, to ta osoba umiera. Bądźmy zatem świadomi, rozmawiajmy o transplantacjach, żebyśmy mogli korzystać z tej metody leczenia (…). 17 lat po przeszczepieniu nerki mogę powiedzieć, że rodzina zmarłej dawczyni znała jej wolę (jeśli chodzi o darowanie narządów). Dzięki temu ja żyję. Gdyby nie przeszczep i ta forma ratowania życia mnie prawdopodobnie by dziś tu z Państwem nie było”.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym rektora UMCS prof. dr. hab. Radosława Dobrowolskiego. Organizatorem Igrzysk było Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji we współpracy z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym Do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT”.

Fot. Michał Piłat, Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    17 czerwca 2024