Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
10 stycznia na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS odbyła się XIV edycja Nocy Biologów. To wyjątkowe wydarzenie co roku gromadzi w całej Polsce pasjonatów biologii i biotechnologii. Uczelnie wyższe, instytuty naukowe oraz placówki edukacyjne otwierają wówczas swoje drzwi dla szerokiej publiczności, oferując wiele atrakcyjnych aktywności. Od początku w inicjatywę włącza się również Wydział Biologii i Biotechnologii.
Uczestnicy Nocy Biologów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej mieli okazję wziąć udział w sześciu wykładach oraz ponad dwudziestu różnorodnych propozycjach, takich jak warsztaty, pokazy czy eksperymenty w laboratoriach. Uroczyste otwarcie wydarzenia odbyło się w „Galerii pod Palmą” i wzięli w nim udział przedstawiciele kolegium rektorskiego: prof. Radosław Dobrowolski, prof. Wiesław Gruszecki, prof. Dorota Kołodyńska i prof. Zbigniew Pastuszak, kanclerz uczelni Małgorzata Stręciwilk, dziekan WBiB dr hab. Anna Matuszewska, prof. UMCS oraz koordynatorka projektu dr Joanna Strubińska.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Tajemnice życia od komórek do biosfery”, zapraszając uczestników do odkrywania złożoności życia na różnych poziomach. Studenci i pracownicy uczelni wprowadzili odwiedzających w fascynujący świat biologii i biotechnologii, otwierając drzwi laboratoriów i umożliwiając im poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Na uczestników czekały m.in „Opowieści z krypty”, gdzie pracownicy UMCS prezentowali narządy wewnętrzne. Można było wziąć do ręki np. nerkę czy jelito. Odważni mogli również potrzymać kości ludzkie, m.in. czaszkę, kości szkieletu, a nawet ludzki mózg.
Z kolei na warsztatach „Biolodzy z dreszczykiem, rośliny w zbrodni” uczestnicy mogli przekonać się, w jaki sposób botanika wykorzystywana jest w kryminalistyce. Poprzez zabawę w detektywów rozwiązywali zagadkę, pobierając próbkę biologiczną z miejsca przestępstwa, następnie za pomocą kluczy do identyfikacji materiału roślinnego oraz sprzętu laboratoryjnego rozwiązywali problem. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty „Zobacz DNA na własne oczy”, w czasie których uczestnicy samodzielnie wykonywali izolację materiału genetycznego z owoców i śliny oraz poznali ciekawostki na temat tej cząsteczki biologicznej.
Jak mówiła koordynatorka dr Joanna Strubińska z Katedry Biologii Komórki UMCS: „Mamy nadzieję, że mali odkrywcy będą chcieli kontynuować swoje badania jako nasi studenci, a potem być może pracownicy. Jest to obecnie bardzo rozwijająca się dziedzina nauki. W czasie Nocy Biologów co roku pokazujemy to, co dotyczy zarówno nas samych jak i świata wokół nas, bo właśnie tym jest szeroko pojęta biologia”.
Ogólnopolska Noc Biologów to wydarzenie edukacyjne, które przyciąga zarówno dzieci i uczniów szkół średnich, jak również osoby dorosłe pragnące poszerzyć swoją wiedzę o świecie biologii. Jest to świetna okazja, aby w przystępny sposób zdobyć informacje na temat najnowszych odkryć naukowych, a także zainspirować się do kariery w naukach przyrodniczych, poczynając od studiowania na wybranym kierunku oferowanym przez Wydział Biologii i Biotechnologii.
Treść: Wydział Biologii i Biotechnologii
Fot. Michał Piłat