Wystawa Pracownicy UMCS w ekslibrisach Z. Jóźwika

W związku z obchodami 70-lecia UMCS, pracownicy Muzeum przygotowali szereg wystaw wpisujących się w bogaty program jubileuszu, który zainaugurowała wystawa „Profesorowie UMCS w karykaturach Józefa Tarłowskiego”. Ekspozycją, która zamknęła program była z kolei wystawa "Pracownicy UMCS w ekslibrisach Zbigniewa Jóźwika”. Jej wernisaż odbył się 16 października br. w Sali Muzeum UMCS. W wydarzeniu, oprócz licznego grona przybyłych gości, udział wzięli także m.in. prof. Stanisław Michałowski - Rektor UMCS i p. Grażyna Elżbieta Fiok - Kanclerz Uniwersytetu.

Wyraz „ekslibris” pochodzi od łacińskich słów "ex libris", czyli „z książek”, w domyśle „z książek czyichś”. Ekslibris to znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia i linoryt), z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru. Ekslibris jako miniaturowe dzieło sztuki budzi uczucia estetyczne, a będąc jednocześnie dowodem kultury właściciela księgozbioru, jest najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki. Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz szacunku i dbałości o książki.

Na piękno i wartość ekslibrisu składają się dwa elementy: motyw - temat, odnoszący się do właściciela znaku i nadana mu później niepowtarzalna forma artystyczna. Ekslibris jest podporządkowany kolekcji książek, ale powinien również identyfikować właściciela. Znakomity ekslibris, który staje się nie tylko znakiem książkowym, ale również godłem, herbem właściciela, jest efektem twórczego procesu przeżywanego przez artystę. Ekslibris powinien odzwierciedlać osobowość posiadacza, eksponując takie cechy, których próżno szukać w oficjalnych notach biograficznych. Czasem uwiecznia pasje i zainteresowania, nie tylko te zawodowe.


Zbigniew Jóźwik tę dwuetapową sztukę tworzenia ekslibrisów opanował perfekcyjnie.
 
Fot. Aneta Adamska
 

    Aktualności

    Data dodania
    16 października 2014