Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
21 czerwca w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego podczas koncertu symfonicznego pn. „Koncertowali w Carnegie Hall – zagrają w Lublinie” realizowanego w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego miała miejsce światowa premiera „Concerto vigroso” na akordeon, orkiestrę smyczkową i perkusjonalia Bogdana Dowlasza – wybitnego twórcy o uznanym dorobku artystycznym. Wykonawcy: prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak (akordeon), Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, prof. Monika Wolińska (dyrygent).
Fot. Archiwum prywatne
Prof. dr hab. Bogdan Dowlasz to artysta, który od ponad 30 lat podejmuje stałą i bardzo aktywną współpracę z Instytutem Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jest wirtuozem akordeonu, kompozytorem, pedagogiem, animatorem kultury. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się utwory solowe i kameralne oraz muzyka teatralna. Jest laureatem nagród w konkursach kompozytorskich w Polsce, Austrii i we Włoszech. Prof. Dowlasz od lat wspólnie z pracownikami UMCS podejmuje liczne projekty artystyczne, naukowe i publikacyjne. Współpraca Profesora z artystami z Instytutu Muzyki ma znaczący wpływ na wzbogacenie współczesnej literatury muzycznej i przekłada się na poszerzenie zasobów dziedzictwa kulturowego o oryginalne kompozycje.
Podczas wydarzenia w Filharmonii Lubelskiej prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS wręczył prof. Dowlaszowi statuetkę Marii Curie-Skłodowskiej za znaczący wkład w rozwój lubelskiej akordeonistyki i kreowanie pozytywnego wizerunku UMCS w polskiej kulturze muzycznej. Artystę uhonorowano tym wyróżnieniem również za aktywną działalność naukową i artystyczną prowadzoną podczas wspólnych projektów realizowanych z Instytutem Muzyki UMCS.
Statuetkę Marii Curie-Skłodowskiej otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla Uczelni, które są przyjaciółmi UMCS. Statuetka stanowi symboliczne uhonorowanie ich wysiłku i pracy na rzecz Uniwersytetu.
Serdecznie gratulujemy!
Fot. Archiwum prywatne