Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Za nami II edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową oraz doktorską w dziedzinie wysiedleń przymusowych i uchodźstwa. 28 stycznia w hotelu Mercure Lublin Centrum miała miejsce gala wręczenia nagród połączona z podpisaniem listów o dalszej współpracy pomiędzy Biurem Terenowym Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Lublinie (UNHCR), Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.
Podczas wydarzenia naszą Uczelnię reprezentował prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką). Obecni byli również ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL (prorektor KUL ds. misji) i Marco Procaccini (dyrektor Biura UNHCR w Lublinie).
Komisja złożona z przedstawicieli ww. instytucji spośród 24 nadesłanych prac wybrała najlepsze z nich w trzech kategoriach: praca licencjacka/inżynierska, magisterska i doktorska. Oceniany był zarówno ich poziom edytorski i merytoryczny (lub artystyczny), jak również nowatorski i twórczy charakter.
Z radością informujemy, że w kategorii prace magisterskie laureatkami zostały studentki reprezentujące UMCS. I miejsce zdobyła Julia Kaproń, II – Olga Serena Nishimwe, zaś wyróżnienie otrzymała Wiktoria Paździerz.
W trakcie gali głos zabrał m.in. prof. Zbigniew Pastuszak: „Bez współpracy z UNHCR i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II nasz Uniwersytet po pierwsze – nie byłby w tej inicjatywie, a po drugie – nie realizowalibyśmy tak sprawnie konkursu, który ma bardzo ważny wymiar społeczny. Jest istotny z punktu widzenia osób przeżywających problem uchodźstwa i poddanych okoliczności fizycznego przemieszczenia się z miejsca, w którym żyją, do miejsc nowego zamieszkania. To niezwykle ważne również dla uniwersytetów, które mają realizować pewną misję społeczną. To my kształcimy studentki i studentów do tego, żeby byli dobrymi i otwartymi obywatelami kraju europejskiego (…)”.
Natomiast ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL dodał: „Migracje i problemy uchodźców należą do szczególnie palących kwestii w XXI wieku. Widzimy to w relacjach i przekazach wszystkich mediów (…). Cieszę się, że na co dzień możemy realizować nie tylko różnego rodzaju badania naukowe, ale także wcielać pomysły naukowe w życie. Współpraca między naszymi ośrodkami jest tego dowodem i bardzo za nią dziękuję (…). To druga edycja konkursu, ale myślę, że będą kolejne. Prace, które zostały nagrodzone świadczą o tym, że ta inicjatywa cieszy się coraz większym powodzeniem. Dziękuję za spotkanie, a wszystkim laureatom składam serdeczne, szczere gratulacje”.
Pełna lista nagrodzonych osób:
- w kategorii prace licencjackie:
- w kategorii prace magisterskie:
- w kategorii prace doktorskie:
Przymusowe migracje i uchodźstwo dotykają miliony ludzi na całym świecie. Organizowany przez UNHCR, UMCS i KUL konkurs przyczynia się do promowania badań naukowych w tej dziedzinie. Tym samym zwraca uwagę na istotne problemy społeczne. Dzięki różnorodności prac zgłoszonych do konkursu możliwe jest odkrycie nowych perspektyw i metod badawczych, które pozwolą na lepsze zrozumienie problemu i znalezienie skuteczniejszych działań, również w takich obszarach, które czasem są niedostrzegane przez instytucje wspierające uchodźców.
Fot. Michał Piłat