Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
27 kwietnia 2023 r. w Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS odbyła się IV międzynarodowa polsko-węgierska konferencja naukowa pt. „Współczesne problemy podmiotowości prawnej” (Current issues of the concept legal capacity).
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji UMCS we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie, będącego najstarszą i największą uczelnią na Węgrzech.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, który powitał uczestników oraz wskazał, jakie zagadnienia zostaną poruszone podczas wydarzenia: Konferencja jest poświęcona podmiotowości prawnej w polskim i węgierskim systemie prawnym. Problematyka ta będzie analizowana w wystąpieniach referentów na gruncie prawa cywilnego, administracyjnego, konstytucyjnego oraz prawa międzynarodowego. Będzie także rozważana w kontekście możliwych rozwiązań prawnych związanych z podmiotowością sztucznej inteligencji, co zapowiada interesującą dyskusję wokół cywilnoprawnej i publicznoprawnej odpowiedzialności za działanie takich systemów. W dalszej części swojego wystąpienia Pan Prorektor podkreślił także wagę kooperacji obu uniwersytetów w ramach prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz organizowania konferencji, jednocześnie zachęcając do jej rozwijania: Mam nadzieję, że ta trwająca już parę lat współpraca naukowa w najbliższym czasie przybierze również ramy formalne w postaci porozumienia między naszymi zaprzyjaźnionymi uczelniami.
Następnie prelegenci, wśród których znaleźli się przedstawiciele UMCS oraz Uniwersytetu Loránda Eötvösa, starali się odpowiedzieć na istotne pytania dotyczące problemów podmiotowości prawnej, pojawiających się w ramach klasycznych gałęzi prawa. Wystąpienia zostały podzielone na cztery panele, dwa z nich były prowadzone przez naukowców z naszego Uniwersytetu. Pierwszy panel „Zdolność prawna: prawo cywilne, sztuczna inteligencja i ich kontekst konstytucyjny” (Legal Capacity: Civil Law, AI & their Constitutional Background) był moderowany przez prof. dr hab. Annę Przyborowską-Klimczak, dziekan WPiA oraz kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Publicznego, natomiast drugi – „Zdolność prawna i prawo publiczne” (Legal capacity & Public Law) – przez prof. dr. hab. Leszka Leszczyńskiego, dyrektora Instytutu Nauk Prawnych, kierownika Katedry Teorii i Filozofii Prawa.
Po zakończeniu wystąpień odbyła się dyskusja, która toczyła się wokół cywilnoprawnej i publicznoprawnej odpowiedzialności za działanie systemów sztucznej inteligencji.
Konferencję patronatem objęli: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie, Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa i Administracji UMCS oraz czasopismo „Studia Iuridica Lublinensia”.
Wydarzenie, ze względu na rekomendację Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST Action – CA20123 IGCOORD), było także transmitowane na żywo na kanale YouTube Wydziału Prawa i Administracji UMCS.
Fot. Bartosz Proll