Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dn. 12-13 września br. w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej gościła delegacja naukowców z Republiki Południowej Afryki.
Przedstawicielami Uniwersytetu Zululand byli: Vice-Rektor prof. Nokuthula Kunene, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych, Rolnictwa i Inżynierii prof. Khoboso Lehloenya oraz prof. Jili Thulani. Uniwersytet Nelsona Mandeli był reprezentowany przez dyrektora Centrum Transmisyjnej Mikroskopii Elektronowej Wysokiej Rozdzielczości prof. Jaco Olivera oraz dr Zikhonę Tywabi-Ngeva z Wydziału Chemii. W skład delegacji wchodził także dr Sithole Makgamathe z Uniwersytetu Południowoafrykańskiego oraz dr Mlungisi Nkosi – kierownik Laboratorium Tandetronowego z iThemba LABs w Kapsztadzie.
W programie wizyty było spotkanie z władzami UMCS reprezentowanymi przez rektora prof. Radosława Dobrowolskiego, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesława I. Gruszeckiego oraz prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Dorotę Kołodyńską. Podczas spotkania zostały omówione możliwości współpracy naukowej w dziedzinie nowych technologii i źródeł energii odnawialnej. Poruszono także tematy wspólnych projektów badawczych. Szczególnie obiecująco zapowiada się współpraca z laboratorium w Kapsztadzie. W iThemba Labs są produkowane źródła izotopowe (22Na) wykorzystywane do badań materiałowych metodą anihilacji pozytonów w Instytucie Fizyki UMCS.
Rozmowy dotyczyły również współpracy w zakresie studiów doktoranckich oraz możliwości i warunków studiowania studentów z RPA na studiach magisterskich i licencjackich w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Oferta dydaktyczna zaprezentowana przez prorektor prof. Dorotę Kołodyńską wzbudziła duże zainteresowanie u przedstawicieli Uniwersytetów z RPA.
Goście odwiedzili Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku ECOTECH-COMPLEX. Dyrektor Centrum prof. Ryszard Naskręcki dokonał prezentacji ośrodka. Wskazał na możliwe obszary współpracy nauki i biznesu. Na spotkaniu obecny był przedstawiciel firmy Integrale IT, p. Julian Kujawski oraz naukowcy z Instytutu Fizyki i Instytutu Nauk Chemicznych UMCS. Dyskusja w ECOTECH-COMPLEX umożliwiła wymianę doświadczeń naukowych w zakresie pozyskiwania, przechowywania i wykorzystywania wodoru. Swoimi doświadczeniami podzielili się prof. Mariusz Krawiec – kierownik Katedry Fizyki Powierzchni i Nanostruktur, dr hab. Konrad Terpiłowski, prof. UMCS – prodziekan Wydziału Chemii, profesor Wojciech Gac oraz profesor Jaco Oliver.
Autor: dr hab. Zbigniew Surowiec, Instytutu Fizyki UMCS
Fot. Bartosz Proll