Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Drzwi Otwarte to w ciągu całego roku najważniejsze wydarzenie skierowane do kandydatów na studia na UMCS.
W tym roku w odpowiedzi na oczekiwania maturzystów oraz rozwijającą się sytuację zagrożenia epidemicznego Drzwi Otwarte UMCS przeniosły się do świata wirtualnego i przybrały nazwę Wirtualnych Drzwi Otwartych UMCS. A przygotowany na nowo program był transmitowany na profilu Facebook Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Chcąc wesprzeć młodzież, która stoi przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia oraz w możliwie przystępny sposób zaprezentować ofertę uczelni, 6 kwietnia br. o godzinie 16:00 rozpoczął się livechat. W jego trakcie prowadzący całe wydarzenie – Kinga i Szczepan łączyli się z kolejnymi gośćmi oraz prowadzili rozmowy dotyczące różnych obszarów Uniwersytetu.
Pierwszym z ekspertów był Dyrektor Centrum Promocji UMCS – dr Marcin Gołębiowski, który przybliżył ofertę edukacyjną Uczelni oraz kolejne kroki procesu rekrutacyjnego. Widzowie dowiedzieli się, z jakich kierunków słyną poszczególne wydziały oraz jakie nowe ścieżki kształcenia pojawią się w nadchodzącym roku akademickim 2020/2021. Każdy zainteresowany podjęciem studiów na UMCS, a jednocześnie mający jakiekolwiek wątpliwości kandydat, ma również możliwość skontaktowania się z pracownikami Biurem Rekrutacji telefonicznie, mailowo, jak też przez profile w mediach społecznościowych.
Kolejnym gościem był dr Wojciech Maguś związany z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS, zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. Rozmowa skoncentrowała się na jednych z najciekawszych i najbardziej przyszłościowych kierunkach na UMCS oraz na tym, w jaki sposób stanowią odpowiedź na dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Jednym z dowodów potwierdzających właściwe tory rozwoju Uczelni było przyznanie w marcu tego roku certyfikatu akredytacyjnego „Studia z przyszłością” kierunkom: Produkcji medialnej, Społeczeństwu informacyjnemu oraz Kognitywistyce. Dr Maguś wspomniał, że dzięki Akademickiemu Centrum Kultury Chatka Żaka podczas studiów żacy mogą jednocześnie rozwijać się w mediach akademickich takich jak Radio Centrum czy Telewizja Akademicka TV UMCS.
O kierunkach prowadzonych w języku angielskim oraz wszelkich formach pomocy materialnej opowiedziała dr Ewelina Panas – Pełnomocnik Rektora ds. Studenckich. Na Uczelni studia w języku angielskim prowadzone są na trzech poziomach kształcenia. Osoby zainteresowane mają wybór spośród trzech kierunków na studiach licencjackich, pięciu na studiach magisterskich oraz mogą podjąć nauczanie w szkole doktorskiej. W 2017 roku UMCS znalazł się na 1. miejscu w Polsce w kategorii „umiędzynarodowienia uniwersytetów” co odzwierciedla liczne grono studentów z niemal każdego kontynentu. Ponadto, jak zaznaczyła dr Panas, każdy ze studentów ma także możliwość aplikowania na wybrane formy wsparcia materialnego , dostępne są m.in. stypendium socjalne czy stypendium Rektora dla najlepszych studentów.
Akademicki Związek Sportowy to prawdziwa perełka w strukturze Uczelni. O tym, co oferuje i jak bardzo aktywność fizyczna przenosi się do świata wirtualnego, mówił Dominik Małys. Poza sekcjami wyczynowymi skierowanymi do profesjonalistów, AZS skupia ponad trzydzieści sekcji akademickich dostępnych dla każdego studenta. Poza tak „tradycyjnymi" dyscyplinami jak piłka nożna, koszykówka czy pływanie działa także sekcja e-sportu, gdzie gracze biegają po wirtualnej murawie. Wśród zawodników AZS-u znajdują się sportowcy odnoszący sukcesy na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata, a także są uczestnicy Igrzysk Olimpijskich.
Następnym gościem była Agnieszka Bąk, która współpracuje z Akademickim Centrum Kultury Chatka Żaka, gdzie rozpoczęła swoją radiową przygodę, a obecnie działa na rzecz promocji kultury studenckiej. Od 55 lat Chatka Żaka funkcjonuje na mapie Lublina i całej Polski. Odbywają się tam liczne festiwale o zasięgu krajowym i międzynarodowym, w tym Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia” oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. Poza wspomnianymi wcześniej przez dra Magusia mediami akademickimi, w tym miejscu swoje siedziby mają też zespoły taneczne i teatralne, a sama „Chatka" regularnie zaprasza na seanse kinowe.
Nieuchronna wizja egzaminów maturalnych, następnie podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów oraz odnalezienia drogi, która zapewni sukces na rynku pracy, towarzyszy niemal każdemu z maturzystów. O tym, jak stawić czoła wyzwaniom, doradzała Magdalena Bis z Biura Rozwoju Kompetencji UMCS. W okresie zwiększonego stresu istotne jest zadbanie o kondycję psychiczna i fizyczną. Odpowiednie odżywianie, właściwa dawka ruchu czy długość snu są w stanie wspomóc organizm i pozwolić lepiej przetrwać ten intensywny czas. Pracownicy Biura Rozwoju Kompetencji są dostępni zarówno dla kandydatów, jak i studentów. Zajmują się nie tylko poradnictwem zawodowym – również rozwojem kompetencji miękkich, kontaktem z potencjalnymi pracodawcami czy wsparciem psychologicznym. Zainteresowani mogą umówić się na sesje online lub spotkanie w siedzibie biura.
Ostatnim z gości była Aleksandra Drąg, która poza studiami włącza się aktywnie w działania Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. Samorząd Studentów pełni niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu całej Uczelni – reprezentuje przed Władzami Rektorskimi wszelkie kwestie bliskie sercom żaków. Sama organizacja podzielona jest na kilka komisji wyspecjalizowanych w różnych obszarach np. promocja, sprawy socjalne, sport czy współpraca ze stowarzyszeniami studenckimi. ZUSS odpowiada również za organizacje i przebieg Kozienaliów, czyli Dni Kultury Studenckiej UMCS. Co roku nowi członkowie mogą włączyć się w działania Samorządu zarówno ogólnouczelnianego, jak i wydziałowego.
Tegoroczne Drzwi Otwarte, choć odbyły się w innej formie, to jak zawsze zgromadziły wielu uczestników. Transmisja dotarła do około trzydziestu tysięcy odbiorców i wzbudziła wśród widzów intensywną dyskusję. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z naszymi kandydatami osobiście.
Zapis transmisji dostępny jest na uczelnianym profilu na Facebooku.