Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Przed nami nietuzinkowe wydarzenie, 5 listopada br. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zostanie otwarty Park Iluminacji - niesamowita zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem. Inicjatywa jest organizowana dzięki współpracy firmy Lumina i Ogrodu Botanicznego UMCS.
Parki iluminacji, spotykane choćby w amerykańskich ogrodach botanicznych, są coraz popularniejsze także w Europie – mieszkańcy Berlina mogą od kilku lat zwiedzać dwa takie parki: w Ogrodzie Botanicznym i wschodnioberlińskim ZOO. W Polsce od kilku lat widzowie podziwiają Królewski Ogród Światła w Pałacu w Wilanowie. W zeszłym roku iluminowane ogrody i parki mogli też odwiedzać mieszkańcy Wrocławia i Krakowa. W tym roku, dzięki firmie Lumina, Park Iluminacji zawita także do Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.
Na terenie Ogrodu, przy ulicy Willowej, już wkrótce rozbłyśnie iluminowana atrakcja pn. „Botaniczna Podróż”. Będzie to multimedialny spacer wśród pięknych drzew i krzewów Ogrodu, dzięki któremu odbędziemy prawdziwą „botaniczną podróż” dookoła świata. Poznając drzewa i krzewy różnych kontynentów, będzie można równocześnie odkrywać kolejne krainy wyczarowane światłem, dźwiękiem i efektami multimedialnymi. Pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS i wrocławskiej spółki Lumina, zadbali też o warstwę edukacyjną atrakcji – podczas spaceru będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących drzew i krzewów rosnących w Ogrodzie, podanych w przystępny sposób zarówno dla dzieci, jak i dorosłych pasjonatów przyrody, szczególnie dendrologii. Oprócz blisko kilometrowej ścieżki „Botanicznej Podróży” przygotowane będą również punkty gastronomiczne i dodatkowe świetlne atrakcje.
Park Iluminacji „Botaniczna Podróż” to fantastyczna przygoda dla całych rodzin, a także świetny pomysł na wieczorny spacer dla wielbicieli nowoczesnych multimediów. To pierwsza tego rodzaju atrakcja w Lublinie.
Park Iluminacji otwarty będzie dla wszystkich zainteresowanych od 5 listopada 2021 r. do 28 lutego 2022 r., siedem dni w tygodniu.
Od 14 lutego 2022 r. obowiązują następujące godziny otwarcia: 17:20 do 21:00 (ostatnie wejście o godzinie 20:00). Zwiedzanie Parku Iluminacji będzie możliwe od ul. Willowej, a gości obowiązuje następujący cennik:
Poniedziałek - czwartek:
Bilet ulgowy* - 20 zł
Bilet normalny - 23 zł
Bilet rodzinny** = 79 zł
Piątek-niedziela:
Bilet ulgowy* - 23 zł
Bilet normalny - 26 zł
Bilet rodzinny** - 89 zł
*Bilet ulgowy: uczniowie, studenci (do 26 roku życia), emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie.
**Bilet rodzinny: wstęp dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci lub 1 osoby dorosłej i 3 dzieci (dzieci do 18 roku życia) lub posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Godziny otwarcia:
Lublin |
Od 05.11. do 14.11. |
Od 15.11. do 30.11. |
Od 01.12. do 09.01. |
Od 10.01. do 23.01. |
Od 24.01. do 31.01. |
Od |
Od |
|
16:40 |
16:20 |
16:00 |
16:20 |
16:40 |
17:00 |
17.20 |
Ostatnie wejście o godz. 20:00.
Bilety dostępne na stronie: https://bilety.luminapark.pl/ oraz w kasie Ogrodu Botanicznego.
Wrocławska spółka Lumina to firma specjalizująca się w organizacji parków iluminacji, powstała z inicjatywy giełdowej firmy ATM – największego polskiego producenta TV oraz spółki Topacz Investments – właściciela kompleksu hotelowego Zamek Topacz Art & SPA. W tym roku Lumina zorganizuje Parki Iluminacji w Zamku Topacz k. Wrocławia, w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, w Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu oraz w Bydgoszczy w Parku Leśnym – Myślęcinek.
Ogród Botaniczny UMCS jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu. Zajmuje powierzchnię 21,25 ha w północno-zachodniej części Lublina i posiada prawie 7 000 gatunków i odmian roślin zebranych i rosnących w kilkunastu tematycznych działach i kolekcjach. Podstawową funkcją Ogrodu jest gromadzenie materiału roślinnego z całego świata, dokumentacja naukowa tych zbiorów dla celów badawczych i dydaktycznych oraz prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej. Z zasobów roślinnych i walorów przyrodniczych Ogrodu korzystają nauczyciele i uczniowie przedszkoli, szkół Lublina i Lubelszczyzny, pracownicy i studenci lubelskich i krajowych szkół wyższych. Odbywają się tu zajęcia terenowe, praktyki szkolne i studenckie oraz staże zawodowe. Ogród UMCS to bardzo chętnie odwiedzane miejsce wypoczynku, atrakcja turystyczna miasta oraz stały punkt przyrodniczych wycieczek i pozaszkolnej edukacji.
W okresie od połowy kwietnia do końca października, każdego roku, Ogród odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Pokazuje to, że potrzeba kontaktu z przyrodą, jest ogromna, a dostępność miejsc takich jak Ogród, daje taką możliwość, zapewniając swobodę poruszania się i korzystania z przestrzeni, z zachowaniem dystansu społecznego.