Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wiosna to dobra pora roku dla obserwacji, np. mrówek. Czego możemy dowiedzieć się, śledząc ścieżki tych owadów? Czy rzeczywiście są one tak pracowite jak zwykło się potocznie mówić? Czym są owady saproksyliczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszym odcinku podcastu „Głos nauki”. Naszym gościem był dr Grzegorz K. Wagner z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS. Zapraszamy do wspólnej podróży w świat wiedzy.
Fot. Michał Piłat
„Owady saproksyliczne są ważne. Biorą udział w rozkładzie martwej materii organicznej, w mineralizacji tej materii, w jej obiegu w przyrodzie, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania każdego ekosystemu. Owady te przynajmniej na pewnym etapie rozwoju są związane z martwym lub obumierającym drewnem czy z innymi organizmami, które z tym drewnem są powiązane, np. z grzybami nadrzewnymi (…).
(…) Chciałbym wszystkich zaprosić do lasu, bo jest on kopalnią wiedzy o zwierzętach i roślinach. Warto w każdej wolnej chwili zachwycać się urokami tego wyjątkowego ekosystemu” – mówi dr Wagner.
Dr Grzegorz K. Wagner – adiunkt w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się: owady saproksyliczne (ich biologia, ekologia, rozmieszczenie, morfologia stadiów przedimaginalnych, mikrobiota), mrówki i owady myrmekofilne (ich biologia, relacje wewnątrz- i międzygatunkowe, morfologia stadiów przedimaginalnych, organizmy symbiotyczne), a także badania aktywności biologicznej substancji produkowanych przez owady.
Cykl podcastów „Głos nauki” jest realizowany przez zespół Centrum Prasowego UMCS.