Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
20 listopada rozpoczęło się II Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej – Kultura Studencka 3.0, organizowane w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Projekt ten po raz drugi gromadzi liderów i pasjonatów kultury studenckiej, tworząc przestrzeń do dialogu i rozwoju współpracy pomiędzy instytucjami kultury akademickiej z całej Polski. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło „jednością silni, rozumni szałem” zaczerpnięte z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza – symbolizujące energię i entuzjazm młodych twórców.
Wydarzenie zainaugurował briefing prasowy z udziałem prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Doroty Kołodyńskiej, dyrektorki ACKiM UMCS Chatka Żaka Izabeli Pastuszko oraz przedstawicieli kultury studenckiej – Jagienki Chyż i Filipa Fabijańskiego.
Spotkanie z dziennikarzami rozpoczęła prof. Dorota Kołodyńska: „Jako Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jesteśmy bardzo dumni, że w roku jubileuszowym w kultowej Chatce Żaka odbywa się tak ważne wydarzenie jak II Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej. Będziemy zachęcać Państwa do dyskusji i rozmów o kulturze studenckiej, by można było ją na nowo zdefiniować. UMCS jest uczelnią kompletną, więc stawiamy nie tylko na rozwój naukowy i sportowy studentów, ale również na rozwój kulturalny. Cieszymy się, że tak dużo jednostek z całego kraju przyjęło nasze zaproszenie i uczestniczy w tym wyjątkowym wydarzeniu”.
Jak zaznaczyła dyrektorka ACKiM Izabela Pastuszko: „Nasze Forum to przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń, w której kultura studencka staje się siłą napędową rozwoju społeczno-kulturalnego młodych ludzi. Wierzymy, że to spotkanie dostarczy inspiracji i impulsu do dalszego działania dla wszystkich twórców kultury studenckiej w Polsce”.
Z kolei Filip Fabijański, student i uczestnik Forum, podkreślił: „To niezwykła okazja, aby spotkać ludzi z całej Polski, którzy tak samo jak ja działają na rzecz kultury studenckiej. Liczę, że wyjdę stąd z nowymi pomysłami i kontaktami, które pomogą mi rozwijać lokalne projekty”. W podobnym tonie wypowiadała się studentka Jagienka Chyż: „Udział w Forum to dla mnie okazja, by uczyć się od najlepszych i brać udział w warsztatach prowadzonych przez liderów branży. To motywujące widzieć, ile mamy wspólnych wyzwań i jak wiele możemy zrobić razem”.
Po spotkaniu z mediami nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie wydarzenia. II Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej – Kultura Studencka 3.0 otworzyła prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Dorota Kołodyńska. Kilka słów do zebranych skierował także „ze szklanego ekranu” rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, który nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu.
Dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka, Izabela Pastuszko, opowiedziała o tym, co było i będzie w kulturze studenckiej 3.0. Podkreśliła także wyjątkowość organizowanej w Chatce Żaka inicjatywy oraz jej znaczenie dla studentów i instytucji wspierających kulturę. „Cieszę się, że po trzech latach od premiery Forum możemy ponownie spotkać się w Chatce Żaka, by wspólnie dyskutować o przyszłości kultury studenckiej. Tegoroczne wydarzenie ma za zadanie nie tylko inspirować, ale i dostarczyć konkretnych narzędzi potrzebnych do profesjonalizacji działań.” – powiedziała.
Pierwszego dnia Forum odbył się panel ekspercki pn. „Potencjał kultury studenckiej – rozwiązania systemowe, finansowanie i kadry eksperckie jako klucz do profesjonalizacji działań”. Po nim głos zabrali młodzi twórcy, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz spojrzeniem na Chatkę Żaka jako centrum kultury studenckiej. Można było także obejrzeć sesję posterową jednostek kultury studenckiej i zespołów artystycznych.
Specjalnym gościem wydarzenia był również minister nauki Dariusz Wieczorek, który wziął udział w dyskusji o kierunkach rozwoju polskiej kultury studenckiej, a także... nie odmówił sobie występu muzycznego i zagrał na perkusji. Wydarzenie wzbogaciło przyznanie po raz drugi nagrody Mecenasa Kultury Studenckiej oraz nowo ustanowione wyróżnienia Ambasadora Kultury Studenckiej i Współtwórcy Kultury Studenckiej, które honorują wybitnych przedstawicieli tego sektora. Wieczór zakończył się pokazem filmowym spektaklu „Pierwiastki życia” oraz muzycznym performance „Dźwięki zespolone”.
W Forum biorą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji i jednostek kultury, a także liderzy branży kreatywnej i reprezentanci Narodowego Centrum Kultury.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat