Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
3 września 2012 r. Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr hab. Stanisław Michałowski, prof. nadzw. powołał do życia „Uniwersytet Dziecięcy UMCS”, którego strategicznymi celami są przede wszystkim: tworzenie i wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwój dzieci, pobudzanie ich zainteresowania światem, nauką oraz badaniami, ukazywanie i rozpowszechnianie korzyści płynących z posiadania wiedzy, a także promocja kształcenia przez całe życie.
Punktem wyjścia dla idei powstania uniwersytetów dziecięcych były prace poczynione przez dziennikarzy niemieckich, którzy jako pierwsi rozpowszechnili pomysł prowadzenia dla dzieci specjalistycznych zajęć.
Z czasem inicjatywa przeniosła się do innych krajów europejskich, aż w 2007roku dotarła do Polski. Obecnie uniwersytety dziecięce działają już w 33 polskich miastach.
Zajęcia prowadzone w ramach Uczelni dla najmłodszych (1-2 razy w miesiącu po 1,5 godz.) charakteryzuje niekonwencjonalne, dalekie od tradycyjnego nauczanie oraz stały, bezpośredni kontakt dziecka z wysoce wykwalifikowaną kadrą akademicką. Tematyka przedmiotów oscyluje wokół wielu dziedzin nauki. Wykłady, pokazy i warsztaty prowadzone są przez nauczycieli akademickich z uczelni wyższych.
Uroczysta inauguracja „Uniwersytetu Dziecięcego UMCS” odbyła się 29 września br. w Auli Wydziału Ekonomicznego. Uczestniczyło w niej ponad 220 pociech wraz z rodzicami oraz władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierwszy wykład pt. „Światło i życie” wygłosił dr hab. Mariusz Gagoś, prof. nadzw. z Wydziału Biologii i Biotechnologii.