Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Miło nam poinformować, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz kolejny znalazł się wśród uczelni sklasyfikowanych w zestawieniu Webometrics Ranking of World Universities przygotowanym przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą należącą do Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC), największą publiczną instytucję badawczą w Hiszpanii.
Zdjęcie ilustracyjne/DilokaStudio (https://pl.freepik.com/)
W najnowszym rankingu nasz Uniwersytet uplasował się na 22 lokacie wśród 408 polskich uczelni ujętych w zestawieniu (klasyfikacja polskich uczelni). Warto również odnotować, że zostaliśmy sklasyfikowani na wysokiej, 19 pozycji wśród polskich uniwersytetów (najwyżej wśród ośrodków naukowych z regionu lubelskiego) według kategorii Impact Rank (ukazującej wpływ, jaki Uczelnia wywiera na naukę).
UMCS w Rankingu Webometrics uplasował się też na 586 miejscu na 6010 uczelni europejskich w klasyfikacji kontynentalnej (w tym na 92 pozycji wśród 2711 ośrodków naukowych w Europie Środkowo-Wschodniej) oraz 1560 miejscu na 11989 uczelni z całego świata (klasyfikacja światowa).
W zestawieniu pod uwagę brane były następujące kryteria: widoczność (treści internetowe, wpływ), przejrzystość, otwartość (najczęściej cytowani badacze), doskonałość (najczęściej cytowane dokumenty, prace, publikacje).
Ranking Web lub Webometrics powstał w 2004 roku. To największy akademicki ranking szkół wyższych oferujący co pół roku niezależne, obiektywne, bezpłatne, otwarte zestawienie mające na celu dostarczanie rzetelnych, wielowymiarowych, aktualnych i użytecznych informacji o wynikach uczelni z całego globu.
Ranking Webometrics publikowany jest dwa razy w roku, obejmując ponad 31 000 instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie. Wykorzystuje zarówno wskaźniki webometryczne, jak i bibliometryczne. Jego podstawowym celem jest promowanie otwartego dostępu do wiedzy generowanej przez uczelnie.Więcej informacji m.in. o wynikach zestawienia, jego historii i metodologii można znaleźć na stronie: https://www.webometrics.info/en.