Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027 zatwierdził do dofinansowania projekty, które poprawią jakość środowiska naturalnego w pasie przygranicznym. Miło nam poinformować, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie partnerem w dwóch projektach, które otrzymały unijne wsparcie.
Pierwszy z nich pt. „Water-saving solutions for mitigating the impact of climate change” skupia się na opracowaniu innowacyjnych rozwiązań oszczędzających wodę. Partnerem wiodącym jest Użhorodzki Uniwersytet Narodowy, a od strony UMCS – Ogród Botaniczny wraz z Katedrą Hydrologii i Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Wartość projektu wynosi 468 320 euro.
Drugi projekt nosi nazwę „Protecting the biodiversity of cross-border territories of Ukraine and Poland from invasive hogweed (Heracleum) populations (NoHeracleumUA&PL)”. Instytut Nauk Biologicznych UMCS angażuje się w ochronę różnorodności biologicznej na obszarach przygranicznych Ukrainy i Polski. Liderem jest Lwowska Izba Rolnicza, a partnerami, poza UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Lubelska Izba Rolnicza i Lwowski Narodowy Uniwetsytet Rolniczy w Dublanach. Wartość projektu to 2 247 908 euro.
Cieszymy się, że przedstawiciele UMCS biorą udział w tak ważnych inicjatywach. To duży krok w kierunku ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej naszych obszarów granicznych.
Źródło: Ogród Botaniczny UMCS, Centrum Współpracy Międzynarodowej