Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wraz z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny 21 marca 2022 r. otworzyliśmy nasze podwoje, aby zaprosić na największe wydarzenie skierowane do kandydatów na studia – Drzwi Otwarte UMCS. Po raz kolejny gościliśmy licznie zgromadzoną młodzież z liceów i techników, która zapoznała się z ofertą dydaktyczną naszej Uczelni, urokami studiowania i warunkami przyjęć na studia.
Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, tegoroczne wydarzenie przyjęło formę hybrydową – w dniu inauguracji Drzwi Otwartych powróciliśmy do spotkań stacjonarnych na poszczególnych wydziałach i w jednostkach ogólnouczelnianych. Z kolei dla uczestników, którzy nie mogli pojawić się na miejscu, przygotowaliśmy webinaria. Będą one odbywały się przez cały tydzień (w dniach 21–25 marca) w przestrzeni wirtualnej.
Drzwi Otwarte UMCS uroczyście zainaugurował rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski: Drzwi Otwarte to impreza promocyjna skierowana do młodych ludzi, maturzystów, którzy mają jeszcze wątpliwości. Mam jednak nadzieję, że na dzisiejszym spotkaniu te wątpliwości, co do wyboru kierunku studiów czy co do wyboru uczelni, rozwiejemy. (..) Na 13 wydziałach oferujemy 80 kierunków studiów, a uwzględniając jeszcze specjalizacje na tych kierunkach, daje to 250 możliwości waszego przyszłego wyboru, co do dalszej edukacji skoncentrowanej na przyszłym zawodzie.
Na koniec swojego wystąpienia Rektor UMCS wskazał, że Uniwersytet ma na celu nie tylko kształcenie, ale także zapewnienie młodym ludziom możliwości swobodnego wyrażania własnych poglądów i opinii: Na tym polega życie akademickie, na tym polega funkcjonowanie uniwersytetu. Jeżeli zatem czujecie się wolni, chcecie być wolni również w tym wymiarze, serdecznie zapraszam na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Następnie głos zabrała prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, która zachęciła tegorocznych maturzystów do studiowania na naszej Uczelni: Studia to nie tylko nauka, to również rozwijanie własnych pasji, zainteresowań. Ku temu służą ogólnoakademickie organizacje, m.in. koła i organizacje studenckie. To także działalność sportowa i artystyczna. (…) Czekamy na was, czekamy na pełnych pasji, ambitnych młodych ludzi, którzy zechcą wstąpić w szeregi studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Jak co roku program Drzwi Otwartych jest pełen atrakcji. Podczas pierwszego dnia wydarzenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych przewidziano m.in. spotkania z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawiciele OKE przedstawiali moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także podawali praktyczne wskazówki, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości.
Miłośnicy sportu mogli odwiedzić Centrum Kultury Fizycznej, gdzie przez cały dzień odbywają się rozgrywki Integracyjnego Turnieju o Puchar Rektora UMCS. Z kolei pasjonaci języka angielskiego mogli wziąć udział w finale konkursu językowego „Faces of America”, zorganizowanego na Wydziale Filozofii i Socjologii.
W ramach Drzwi Otwartych zaplanowano wycieczki po kampusie w języku polskim i ukraińskim. Do dyspozycji uczestników wydarzenia był specjalnie przygotowany autobus, który umożliwiał przemieszczanie się między wydziałami. Całkowitą nowością była natomiast gra miejska „Poznaj UMCS”, rozegrana na terenie miasteczka akademickiego.
Stacjonarna forma objęła również inspirujące warsztaty edukacyjne prowadzone przez studentów zagranicznych, rozmowy z doradcami zawodowymi oraz psychologami, a także przedstawicielami Biura Spraw Studenckich i programu Santander Universidades, zachęcającymi do udziału w stażach i stypendiach.
W trakcie Drzwi Otwartych UMCS w ACKiM Chatka Żaka warto było odwiedzić stoisko Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS. Tam przyszli kandydaci na studia mogli zapoznać się z działalnością ZUSS i funkcjonowaniem Uczelni z perspektywy studenta i przy okazji sprawdzić swoje umiejętności w zręcznościowej grze jenga.
– Studiując na UMCS, można działać w organizacjach studenckich. Takie aktywności są świetnym sposobem na samorozwój, poznanie nowych ludzi, poszukiwanie kierunków, w których chcemy się realizować. Możemy znaleźć tu inspirację do wielu ciekawych działań – powiedziała Paulina Jamrozik, wiceprzewodnicząca ZUSS UMCS. – Warto studiować, żeby poznać siebie. UMCS oferuje w tej kwestii szerokie spectrum możliwości. Wszystko zależy od naszej otwartości i pomysłowości – dodała Dominika Pycka, wiceprzewodnicząca zarządu i przewodnicząca komisji ds. współpracy z organizacjami studenckimi ZUSS.
Pierwszy dzień Drzwi Otwartych 2022 cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród lubelskiej młodzieży. Uczniowie ostatnich klas liceów i techników odwiedzali wybrane wydziały, spacerowali po kampusie, a także uczestniczyli w licznych warsztatach.
– Uczniowie byli bardzo zainteresowani zwiedzaniem uczelni. Podzieliliśmy się na dwie grupy – jedna pojechała na Wydział Pedagogiki i Psychologii, druga wzięła udział w spotkaniach w obrębie miasteczka akademickiego – relacjonowała nauczycielka z II LO w Lublinie.
– My z kolei wybraliśmy się na warsztaty psychologiczne, później wzięliśmy udział w grze terenowej, a o godz. 12.00 mieliśmy spotkanie z pracownikami Biura Rekrutacji. Myślę, że to dobry pomysł, żeby uczniowie rok przed maturą poznali uczelnię. Tym bardziej że większość z nich zostaje w Lublinie i na pewno ten uniwersytet będą brali pod uwagę w swoich wyborach. A jak teraz zobaczą i się zainteresują, to wzrośnie też motywacja do nauki – przyznała Ewa Dąbrowska, pedagog z 29 LO w Lublinie.
– Od osób studiujących słyszałyśmy, że są tu bardzo fajni i mili wykładowcy. Przede wszystkim interesuje nas Wydział Prawa i Administracji. Chciałybyśmy poznać wykładowców tego wydziału, dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, jak będzie przebiegać rekrutacja i poznać możliwości wymian międzyuczelnianych czy projektów na studiach – powiedziały koleżanki z jednej ławki, Amelia i Julia z 29 LO.
Na Drzwiach Otwartych nie zabrakło także uczniów ze szkół spoza Lublina.
– Przyjechaliśmy z Krasnegostawu, żeby się rozejrzeć, zobaczyć, jak wygląda UMCS, jaką ma ofertę kierunków i jak się tu studiuje. Wydaje mi się, że Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest właśnie jedną z uczelni, na której chciałabym studiować. Widzę, że są tu duże wydziały, sympatyczna kadra, a także ogromny wybór kierunków, więc na pewno można znaleźć coś dla siebie. Na pierwszy rzut oka bardzo mi się tu podoba. Interesują mnie głównie kierunki socjologiczne, te związane z wiedzą o społeczeństwie – mówi Patrycja z II LO w Krasnymstawie.
W formule zdalnej Drzwi Otwarte UMCS 2022 potrwają przez kilka dni. Już 21 marca na profilu UMCS na platformie Facebook odbędzie się spotkanie online z gościem specjalnym – dr. Dawidem Myśliwcem, twórcą kanału „Naukowy Bełkot”, który opowie o najdziwniejszych sposobach na leczenie ludzi. Dla uczestników spotkania przewidziano konkurs, w którym nagrodami będą książki autorstwa naszego gościa.
Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.drzwiotwarte.umcs.pl.
Fot. Bartosz Proll