Trwa I Międzynarodowy Kongres Edukacji Pozaformalnej w Lublinie

I Międzynarodowy Kongres Edukacji Pozaformalnej w Lublinie „Całożyciowa KreAktywność” jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, które łączy środowisko akademickie, organizacje pozarządowe i osoby pracujące w obszarach animacji kultury i animacji społecznej. Realizowany jest w związku z przyznaniem Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży na 2023 rok.

12 czerwca br. – w dniu rozpoczęcia wydarzenia, w holu Instytutu Pedagogiki odbył się briefing prasowy z udziałem: prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej, zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania Mariusza Banacha i prezeski zarządu Fundacji Sempre a Frente Aleksandry Kulik. Na briefingu obecny był również dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii – dr hab. Andrzej Różański, prof. UMCS.

Podczas spotkania z dziennikarzami zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach podkreślił: - I Kongres Edukacji Pozaformalnej w Lublinie „Całożyciowa KreAktywność” to niezwykle ważne wydarzenie, które jest częścią celebracji Europejskiej Stolicy Młodzieży. Zależy nam, żeby świętowanie przyznania Lublinowi tego tytułu miało również charakter merytoryczny (…). Edukacja pozaformalna to istotny element kształcenia młodych osób, zdobywania i rozwoju ich kompetencji, uczenia się o świecie. Pozwala na wzmocnienie i uzupełnienie umiejętności nabywanych na kolejnych etapach edukacji szkolnej. W ramach Kongresu, oprócz paneli dyskusyjnych i warsztatów, zaplanowaliśmy również wizyty studyjne m.in. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka czy w przestrzeniach integracyjnych Spilno i Baobab. Będą one okazją do spotkania uczestników wydarzenia z praktykami integracji międzykulturowej, animacji społecznej i kulturalnej.

Z kolei prof. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS wyraziła radość z tego, że Wydział Pedagogiki i Psychologii, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie, mógł włączyć się w organizację tego wydarzenia. Dodała też: - Nauka pozaformalna jest ważnym elementem kształcenia. Rozpoczynające się dziś wydarzenie to konferencja międzynarodowa, podczas której będziemy starali się wypracowywać rekomendacje, a także dobre praktyki i dzielić się nimi nie tylko z nauczycielami akademickimi, ale również z naszymi gośćmi z całej Polski i ze świata oraz ze środowiskiem lokalnym. Uważam, że ważne jest, byśmy mówili jednym głosem, wzajemnie się uzupełniali i dzielili najlepszymi praktykami, jakie możemy w tym zakresie wypracować.

Następnie głos zabrała prezeska Fundacji Sempre a Frente Aleksandra Kulik, która zwróciła uwagę na praktyczny wymiar wydarzenia, obfitującego w wiele interesujących warsztatów: - Bardzo mnie cieszy, że Kongres to inicjatywa wspólna uniwersytetu, miasta, ale także organizacji społecznych, które w swojej codziennej pracy zajmują się głównie edukacją pozaformalną. Poza panelami dyskusyjnymi i ciekawymi wykładami będą też warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną dobre praktyki z Lublina, Polski i całej Europy dotyczące tego jak pracować edukacją pozaformalną z różnymi grupami odbiorców: z osobami starszymi, dziećmi, młodzieżą, obcokrajowcami (…). Jest też przygotowana bogata oferta dla tych, którzy nie będąc uczestnikami Kongresu, chcieliby przyjść i zapoznać się z działalnością organizacji pozarządowych (…). Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kongres adresowany jest do szerokiego grona osób zajmujących się teorią i praktyką edukacji pozaformalnej, m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, osób uczących się, kadry nauczycielskiej, pracowników uniwersytetów, innych ośrodków naukowych i przedstawicieli instytucji kultury.

Organizatorami I Międzynarodowego Kongresu Edukacji Pozaformalnej w Lublinie „Całożyciowa KreAktywność” są: Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Urząd Miasta Lublin, Fundacja Sempre a Frente we współpracy z Sekcją Pedagogiki Sztuki Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Strona internetowa Kongresu: edukacja-pozaformalna.umcs.pl.

Fot. Klaudia Olender

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    13 czerwca 2023