Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi, konsultacje i porady specjalistów z diabetologii, endokrynologii, a także dietetyczki, fizjoterapeuty i edukatorów ds. diabetologii. To wszystko w ramach akcji związanej z tegorocznymi obchodami Światowego Dnia Cukrzycy, którą we wtorek organizuje SPSK4 w Lublinie.
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań związanych z cukrzycą, a także promowanie badań przesiewowych w celu zapewnienia wczesnego rozpoznania i leczenia tego schorzenia, które jako jedyna choroba niezakaźna zostało określone przez Światową Organizację Zdrowia epidemią XXI wieku. Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation — IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization — WHO) w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny, jako odpowiedź na obawy związane z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.
Z tej okazji 14 listopada w godz. 10-14 w głównym holu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie (przy ul. Jaczewskiego 8) odbędzie się akcja profilaktyczna pod hasłem: „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać ze stoiska z materiałami na temat walki z cukrzycą, wykonać pomiary stężenia glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego (RR), przeprowadzić profesjonalną analizę składu ciała, skorzystać z bezpłatnych konsultacji z zakresu diabetologii i endokrynologii dotyczących rozpoznania, diagnostyki i leczenia cukrzycy, konsultacji z zakresu dietetyki dot. zasad zdrowego żywienia i diet, a także konsultacji z zakresu fizjoterapii dot. aktywności fizycznej, czy z edukacji diabetologicznej na temat samokontroli glikemii, cukrzycy ciążowej i przedciążowej – zasad samoopieki i samokontroli.
Ponadto zainteresowani otrzymają materiały dotyczące zdrowego żywienia, zdrowego stylu życia i cukrzycy, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, a także dzienniczki samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego.
Organizatorką akcji w SPSK4 w Lublinie jest pielęgniarka koordynująca pracę w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia mgr Anna Chitryń.
Więcej informacji na stronie SPSK4.
Fot. SPSK4