Środowiskowa inauguracja roku akademickiego

Za nami druga środowiskowa inauguracja roku akademickiego. 1 października Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski zrzeszone w Związku Uczelni Lubelskich wspólnie przywitały nowy rok akademicki.

To wyjątkowe dla miasta i regionu wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej sprawowaną przez abp. Stanisława Budzika. Następnie w pochodzie rektorskim przedstawiciele całego środowiska akademickiego – na czele z władzami rektorskimi, członkami senatów, dziekanami, dyrektorami instytutów, radami uczelni, bracią studencką oraz zaproszonymi gośćmi, przeszli do Filharmonii Lubelskiej na dalszą część uroczystości.  

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski rozpoczął swoje przemówienie od podkreślenia, jak ważna jest współpraca: „Dziś, celebrując początek nowego roku akademickiego, chcę mówić o partnerstwie i współdziałaniu. Współpraca to słowo, które skrywa w sobie nieskończone możliwości. To siła, która łączy nasze wysiłki, przekonania i marzenia w jeden cel”.

Dodał także, że: „Idea utworzenia Związku Uczelni Lubelskich opiera się właśnie na relacjach, integracji i chęci współpracy. Mówiąc o ZUL, mam na myśli również dobrą atmosferę i umiejętność tworzenia nowych, wspólnych projektów. Te kilka lat aktywnego współdziałania w ramach Związku udowodniło nam wszystkim, że razem możemy pracować na zdrowych zasadach, budować przyszłość akademicką naszego miasta i regionu, a także wyznaczać nowe standardy”.

Prof. Dobrowolski wymienił również wspólne projekty zrealizowane przez ZUL, m.in. trzy edycje programu Interprojekt, cztery – Stażu za miedzą, Vademecum Patentowania, Akademicki Budżet Partycypacyjny i Wirtualna Karta Biblioteczna, a także dwie edycje Pikniku Akademickiego. W planach są także kolejne inicjatywy pn.: Mobilny Demonstrator Nauki, Patent na wynalazek oraz StartUp Junior i StartUp Senior.

W dalszej kolejności głos zabrali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych: wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk. Dodatkowo, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS prof. Zbigniew Pastuszak odczytał list gratulacyjny od marszałka sejmu Szymona Hołowni.

Kolejnym punktem programu była symboliczna immatrykulacja studentek i studentów reprezentujących wszystkie uczelnie zrzeszone w Związku Uczelni Lubelskich: Michała Książka (PL), Igi Kędzierskiej (UMed), Pauliny Wiertel (UMCS), Anny Chęckiewicz (KUL) i Kingi Rucińskiej (UP). Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorota Kołodyńska odczytała rotę ślubowania, którą powtórzyły immatrykulowane osoby. Wszyscy obecni na scenie rektorzy dokonali aktu przyjęcia nowych studentów w poczet poszczególnych uczelni.

Podczas wydarzenia wyróżniono także najlepszych żaków. Specjalnie zaprojektowane statuetki „Wybitny student 2024” wręczono najbardziej aktywnym – tym, którzy w sposób szczególny wykazali się na płaszczyźnie naukowej, sportowej, artystycznej i organizacyjnej. Nagrody odebrali: Maciej Dawidziuk (PL), Maria Materek (UMed), Sandra Urbanek (UMCS), Jakub Czapla (KUL) oraz Krzysztof Skalski (UP).

Nie lada gratką dla obecnych był wykład inauguracyjny pt. „Współpraca w języku. O pojęciu i działaniu”, który wygłosił prof. Jerzy Bralczyk. On również w swoim ciekawym wystąpieniu odniósł się do etymologii słowa „współpraca”. Z kolei o oprawę muzyczną zadbał chór złożony ze studentów wszystkich uczelni, którym dyrygowała prof. Urszula Bobryk.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Bartosza Prolla i Michała Piłata.

    Aktualności

    Data dodania
    2 października 2024