Rozwijaj się na okrągło

W specjalnym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” dla kandydatów na studia opublikowaliśmy artykuł na temat wybranych kół naukowych funkcjonujących na UMCS. Z tekstu możemy dowiedzieć się m.in. jakie działania podejmują członkowie studenckich organizacji oraz jak rozwijają swoje pasje. Artykuł przygotowała dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich”. Zachęcamy do lektury.

Archiwum Centrum Promocji UMCS

Na UMCS swoje pasje możesz rozwijać na wiele sposobów. Jednym z nich jest działalność w studenckich kołach naukowych i różnych organizacjach. Na uczelni są organizacje studenckie/doktoranckie (w tym ogólnouczelniane i wydziałowe oraz 4 działające na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej z zarejestrowanymi lokalnymi oddziałami przy UMCS: Stowarzyszenie Erasmus Student Network UMCS Lublin, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Lublin, Stowarzyszenie AIESEC POLSKA Komitet Lokalny Lublin, Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS). Jest zatem w czym wybierać.

Zakres działalności uczelnianych organizacji jest naprawdę szeroki. Zajmują się sferą naukową (ich członkowie biorą udział w konferencjach, publikują artykuły) i popularyzowaniem nauki (np. poprzez organizację warsztatów, pokazów i konkursów). Członkowie kół angażują się też w działalność charytatywną (prowadzą zbiórki, przygotowują kiermasze i organizują koncerty charytatywne).

Przed Tobą krótki przegląd wybranych organizacji studenckich UMCS, ponieważ warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Ze względu na dużą liczbę kół naukowych możemy zaprezentować tylko niektóre z nich. Pełna lista dostępna jest na stronie: https://www.umcs.pl/pl/organizacje-studenckie.htm w zakładce Organizacje i koła naukowe.

Nasz przegląd rozpoczynamy od Wydziału Artystycznego. Jeśli chcesz rozwijać się wokalnie, instrumentalnie, malarsko – po prostu artystycznie, to zapisz się do jednego z kół funkcjonujących na tym wydziale. Działa tu np. Koło Dyrygenckie, którego członkowie uczestniczą w konkursach, koncertach, festiwalach chóralnych i wydarzeniach kulturalnych promujących chóralistykę.

A może interesujesz się biochemią, mikrobiologią lub fotografią przyrodniczą? Jeśli tak, to świetnie, bo na Wydziale Biologii i Biotechnologii działają koła łączące osoby z tego typu zainteresowaniami. Jednym z nich jest Studenckie Koło Naukowe Biologów. Jego członkowie biorą udział w festiwalach nauki i organizują spotkania z młodzieżą, aby propagować wiedzę.

Natomiast jeśli lubisz przeprowadzać doświadczenia chemiczne, to na pewno zainteresuje Cię oferta kół z Wydziału Chemii, np. SKN Chemików „Bioaktywni” (jego członkowie jeżdżą na wycieczki do firm i spotykają się z ich przedstawicielami, biorą udział w targach, np. kosmetycznych; organizują warsztaty i konferencje, m.in. zaplanowali Studencką Konferencję Kosmetyczną pt. „Hair Beauty”, która odbyła się w czerwcu) i/lub SKN Chemików „Sherlock” (członkowie koła są niczym Sherlock Holmes – nie straszna im żadna chemiczna zagadka. W 2023 r. zorganizowali CSI, czyli Kryminalistyczne Zagadki UMCS – festiwal naukowy dla uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych. Włączają się też w liczne zbiórki charytatywne, m.in. na rzecz zwierząt).

Następny przystanek na naszej drodze to Wydział Ekonomiczny. Wśród funkcjonujących tu kół warto zwrócić uwagę na SKN Logistyk. Członkowie tej organizacji jeżdżą do firm i portów, aby poznawać różne aspekty pracy tamtejszych przedsiębiorstw. Organizują konferencje, warsztaty i cykliczne wydarzenie pn. „Dzień Logistyka”. Na wydziale działa też Koło Naukowe Ekonomistów, w którym studenci rozwijają się nie tylko na polu naukowo-badawczym, ale też dbają o promowanie wiedzy i współpracę ze środowiskiem biznesowym.

Z kolei na Wydziale Filologicznym funkcjonuje wiele kół, w których osoby z zacięciem językowym na pewno znajdą miejsce dla siebie. To jednak nie wszystko. Jeśli interesujesz się kulturą ludową i historią mówioną, możesz spróbować swoich sił w SKN Etnolingwistów. Jego członkowie organizują konferencje, działają np. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” i jeżdżą na obozy naukowe. Z kolei jeśli chcesz zostać logopedą i/lub audiologiem, to może zainteresować Cię działalność Naukowego Koła Logopedów i Audiologów. Studenci, ucząc się pod okiem specjalistów, organizują konferencje i sympozja, wykonują badania słuchu, prowadzą terapię logopedyczną, przeprowadzają ważne społecznie akcje, np. „Zaświeć na niebiesko dla autyzmu”. Przyszłych literatów i dydaktyków może zaś zaciekawić SKN Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX, które we współpracy z Kołem Młodych Dydaktyków organizuje np. konkursy dla uczniów pn. „Wielki Test o…”. Do tej pory odbyły się już m.in. Wielkie Testy o: Bolesławie Prusie, Juliuszu Słowackim i romantyzmie.

Na Wydziale Filozofii i Socjologii możesz działać np. w Kole Naukowym Kognitywistyki. Jego członkowie (wraz z SKN Neurobiologów i SKN Psychologii „Adesse”) organizują cykliczne wydarzenie pn. „Tydzień Mózgu #MariaMyśli” (odbywają się wówczas wykłady prowadzone przez ekspertów z dziedziny neuronauk oraz warsztaty i konkursy dla studentów i młodzieży szkolnej). A jeśli chcesz rozwijać swoją kreatywność, możesz dołączyć do Koła Naukowego Kreatywności Społecznej KreaTyVni. Jego członkowie zainicjowali Dzień Kreatywności, a dzięki środkom grantowym zorganizowali spotkania ze znanymi osobami świata kultury i wieczorki artystyczne (np. „P3rsp3k7ywa”).

Może pasjonujesz się historią starożytną i dziejami antycznego Rzymu? Jeżeli tak, to powinna Cię zainteresować działalność w Kole Naukowym Amatorów Antyku, które funkcjonuje na Wydziale Historii i Archeologii. A jeśli marzysz o organizowaniu spotkań z osobami związanymi z historią oraz doskonaleniu umiejętności oratorskich i retorycznych, to na pewno odnajdziesz się w Kole Naukowym Historyków Oratorów. Jego członkowie w marcu zorganizowali wydarzenie, podczas którego prelekcję pt. Jak mówić, by inni słuchali? wygłosiła Aneta Teterycz – nauczycielka języka polskiego, egzaminatorka egzaminu maturalnego, coach.

Osoby lubiące nauki ścisłe z pewnością znajdą swoje miejsce w Kole Dydaktyków MaFiI, które działa na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Jego członkowie popularyzują nauki ścisłe wśród uczniów, realizują projekty edukacyjne, organizują wydarzenia, np. Dzień Liczby Pi, Dzień z MaFiI-ą.

Warto wiedzieć, że na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej funkcjonują koła zrzeszające pasjonatów m.in. geografii, geoinformatyki i turystyki. Możesz działać w SKN Planistów UMCS „SmartCity” i realizować różne inicjatywy, np. Projekt ,,LOM 3.0” (podczas którego członkowie koła przedstawiają uczniom wizję Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego). Na wydziale masz też szansę współtworzyć SKN Geoinformatyków „GeoIT”. Jego członkowie biorą udział w konferencjach, organizują warsztaty (np. „Pierwsze kroki w QGIS”), tworzą aplikacje (np. Grzyby w Polsce). Natomiast osoby działające w SKN Geografii Wojskowej i Zarządzania Kryzysowego „Kryzysowcy” zorganizowały m.in. kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla naszych studentów i pracowników oraz quiz dla uczniów podczas debaty „Płaskoziemcy są wśród nas! Fake newsy i mity”.

Zdjęcie ilustracyjne (Freepik)

Z kolei Wydział Pedagogiki i Psychologii to miejsce dla każdego, kto marzy np. o pracy jako pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego i najmłodszych klas, a także animator kultury. Działa tu Studenckie Koło Naukowo-Artystyczne Pedagogów. Jego członkowie podczas 15-minutowych przerw między zajęciami organizują happeningi, np. wesele, andrzejki, studiówkę (od studiów, nazwa nawiązuje oczywiście do studniówki). Przygotowują dekoracje, aranżują przestrzeń, przebierają się i świetnie się przy tym bawią. Oprócz tego angażują się też w działalność naukową – biorą udział w konferencjach, publikują artykuły. Na wydziale funkcjonuje również SKN Psychologii „Adesse”, które organizuje webinaria, warsztaty i konferencje (np. w styczniu 2024 r. przygotowało IV Ogólnopolską Konferencję „Zdrowie Psychiczne Studentów”).

Natomiast wszyscy, którzy chcą zostać dziennikarzami, reporterami lub politologami, z pewnością odnajdą się w jednym z kół działających na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. Możesz dołączyć np. do Studenckiego Koła Dziennikarskiego, w którym będziesz współorganizować spotkania ze znanymi dziennikarzami czy warsztaty medialno-komunikacyjne. Masz też możliwość wykazania się w Kole Naukowym Medialno-Popkulturowym „Produktywni”, którego członkowie organizują cykliczną Ogólnopolską Konferencję Naukową „Popkultura poza kontekstem”, spotkania z dziennikarzami i reporterami oraz Dzień Popkultury.

Przegląd wybranych studenckich kół naukowych kończymy na Wydziale Prawa i Administracji. Funkcjonuje tu ponad 20 takich organizacji! Osoby zainteresowane kwestiami prawnymi, bezpieczeństwem wewnętrznym, kryminalistyką i mediacją znajdą miejsce, w którym będą mogły rozwijać swoje pasje. Na wydziale działa np. Koło Naukowe Kryminalistyki i Prawa Dowodowego, w którym możesz współorganizować spotkania eksperckie i konferencje (w 2024 r. we współpracy ze SKN Chemików „Sherlock” członkowie koła zorganizowali Ogólnopolską Konferencję Naukową „Zabójstwo bez tajemnic”). Na uwagę zasługuje też SKN Prawników, które jest zaangażowane w organizację Środowiskowego Konkursu Krasomówczego (w tym roku odbyła się już 51. jego edycja!), spotkań eksperckich z prokuratorami, sędziami i wielu innych ciekawych inicjatyw.

Mamy nadzieję, że zainteresowała Cię bogata oferta kół naukowych UMCS. Dołącz do naszych organizacji i pamiętaj, że studiowanie to nie tylko nauka. Podczas studiów nie zapominaj o rozwijaniu pasji i zainteresowań. Efektywnie wykorzystaj ten czas. Wspólnie wykreujmy niesamowite rzeczy na UMCS!

Magdalena Wołoszyn-Mróz

    Aktualności

    Data dodania
    15 lipca 2024