Relacja z konferencji prasowej

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię tej wielkiej uczonej i wybitnej Polki. 7 listopada 2017 r. będzie miała miejsce 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. Jubileusz urodzin Patronki naszej Uczelni to szczególna okazja, by przypomnieć sobie postać dwukrotnej noblistki i oddać jej należny hołd.

Fot. Eryk Gozdalski

19 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa poświęcona m.in. przedstawieniu programu obchodów 150-lecia urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział przedstawiciele władz naszego Uniwersytetu: prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Rektor UMCS; dr hab. Alina Orłowska, prof. nadzw., Prorektor ds. Kształcenia; prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej; dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. nadzw., Prorektor ds. Ogólnych i mgr Grażyna Elżbieta Fiok, Kanclerz UMCS.

Podczas konferencji prof. Stanisław Michałowski stwierdził, że „ważna jest pamięć o Marii Curie-Skłodowskiej, gdyż jest ona nie tylko Patronką naszego Uniwersytetu, ale również swoistym symbolem siły nauki, uporu w dążeniu do obranych przez siebie celów oraz radości życia i pasji. Maria Curie była bez wątpienia osobą o bogatej osobowości, naukowcem, ale również kochającą żoną i matką”.

W ramach zaplanowanych obchodów przygotowano wiele ciekawych wydarzeń, takich jak: konferencje, spotkania, warsztaty, pokazy, przeróżne wykłady i wyjątkowe inicjatywy kulturalne, które z pewnością przykują uwagę nie tylko studentów, absolwentów oraz pracowników naszego Uniwersytetu, ale również mieszkańców Lublina i okolic.

Podczas konferencji prasowej prof. Stanisław Michałowski stwierdził, iż „rok, który właśnie się zaczął, chcemy w dużej mierze poświęcić pamięci o Patronce naszego Uniwersytetu. W związku z tym zorganizowany zostanie szereg wydarzeń popularnonaukowych: nawiążemy kontakt z członkami rodziny Marii Curie-Skłodowskiej (najpewniej z jej wnukami). Chcielibyśmy również po raz kolejny wydać statuetkę przedstawiającą Patronkę naszego Uniwersytetu”.

W programie obchodów ważną rolę odgrywają także wydarzenia artystyczne, takie jak projekcja filmu „Maria Curie”, prezentowana w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS. Zorganizowany zostanie także spektakl muzyczny, nawiązujący do życia oraz osiągnięć Patronki oraz monodram lubelskiej artystki, Mirelli Rogozy-Biel. Odbędą się również konkursy plastyczne.

Niezwykle aktywny będzie także Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który aktywnie włączył się w obchody roku Patronki przygotowując wykłady, warsztaty oraz pokazy, m.in.: „Trampolina sukcesu” – konkurs dla dzieci na najciekawszy eksperyment przyrodniczy; „Ty też możesz zostać Skłodowską” – wykład z pokazami chemicznymi i „Największa czarodziejka świata” – warsztaty chemiczne i fizyczne w lubelskich szkołach podstawowych. Zaangażowane zostaną również szkoły ponadgimnazjalne, publikowane będą artykuły, między innymi w „Kurierze Lubelskim” i „Wiadomościach Uniwersyteckich”.

Podczas konferencji prasowej prof. Stanisławowi Michałowskiemu zostało zadane ciekawe pytanie: „Gdyby dziś spotkał Pan Rektor Marię Curie-Skłodowską i mógł zadać jej jedno pytanie, jak by ono brzmiało?” Rektor odpowiedział: „Biorąc pod uwagę czasy, w których żyła, specyfikę obranego przez nią zawodu, wysiłek jaki niejednokrotnie musiała włożyć w prowadzone przez siebie badania oraz ryzyko utraty zdrowia, które na siebie przyjęła - zapytałbym ją o to, czy warto było? Wszystkie te czynniki świadczą oczywiście o ogromnej odwadze i poświęceniu Marii Curie-Skłodowskiej, która jedynie pozornie była drobną kobietą, natomiast jej pokłady silnej woli i samozaparcia okazały się wręcz niebywałe”.

Na specjalnie przygotowanej stronie: www.urodzinymarii.umcs.pl można znaleźć aktualne informacje dotyczące obchodów oraz różne ciekawostki związane z postacią Marii Curie-Skłodowskiej.

    Aktualności

    Data dodania
    20 stycznia 2017