Relacja z Drzwi Otwartych UMCS

"UMCS. Zadbaj o swoją przyszłość" pod takim hasłem odbyły się w tym roku Drzwi Otwarte UMCS, czyli jedno z największych wydarzeń skierowanych do kandydatów na studia. 24 marca 2017 r. młodzież zobaczyła, jak studiuje się na UMCS i dlaczego warto stać się częścią społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu. Wydarzenie odbyło się w Akademickim Centrum Kultury UMCS oraz na poszczególnych wydziałach Uczelni.

Fot. Bartosz Proll

Zebranych w "Chatce Żaka" przywitali przedstawiciele władz rektorskich. Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski, podkreślił, że UMCS ma piękny dorobek na polu dydaktycznym: "Wykształciliśmy ponad 230 tys. absolwentów. Realizujemy model uczelni kompletnej, stawiamy na jakość kształcenia oraz posiadamy szeroką i atrakcyjną ofertę edukacyjną, kulturalną i sportową". Prorektor ds. Studenckich, prof. Urszula Bobryk, serdecznie powitała liczne grono młodych ludzi przybyłych do ACK. Przedstawiła im także nowe kierunki kształcenia na UMCS. Na studiach I stopnia są to: Studia wschodnie oraz Matematyka w finansach, natomiast na II stopniu można od nowego roku akademickiego studiować: Technologie cyfrowe w animacji kultury, Produkcję medialną oraz Matematykę w finansach.

Podczas Drzwi Otwartych czekało na kandydatów wiele atrakcji i niespodzianek. Mogli przekonać się, że studiowanie to nie tylko egzaminy, kolokwia i nieprzespane noce, ale również możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc oraz odkrycie w sobie nowych zainteresowań i pasji.  

„Chatka Żaka” została podzielona na specjalne strefy tematyczne:

  • w strefie edukacji odbyły się prezentacje oferty edukacyjnej poszczególnych jednostek UMCS (wydziały, centra językowe);
  • w strefie aktywności wszyscy zainteresowani zobaczyli, jak wygląda studenckie życie na co dzień. Odbyły się pokazy, prezentacje, konkursy i gry. Można było też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce;
  • w strefie pn. "szkolenia i doradztwo zawodowe" odbywały się konsultacje z doradcą zawodowym z Biura Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów UMCS;
  • ostatnią strefą był tzw. "punkt konsultacyjno-informacyjny" prowadzony w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Równolegle w ACK UMCS trwały spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa, którzy przedstawili moduły matury z matematyki i języków obcych. W Sali widowiskowej "Chatki Żaka" młodzież miała okazję zobaczyć występy Zespołu Tańca Ludowego UMCS i Zespołu Tańca Towarzyskiego "Impetus". Z kolei w Centrum Kultury Fizycznej rozgrywany był turniej o Puchar Rektora UMCS. Podczas Drzwi Otwartych odbył się również finał popularnego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkursu językowego "The Faces of America".

Zwieńczeniem wszystkich działań zorganizowanych w tym dniu była część muzyczna. O 15:30 zagrał zespół UMCS, zaś niekwestionowaną gwiazdą wieczoru była BOVSKA. Artystka ma za sobą występy na najważniejszych festiwalach w kraju, m.in. Open’er, Orange Warsaw Festival czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Podczas koncertu zaśpiewała swoją słynną piosenkę "Kaktus", która jest motywem przewodnim czołówki serialu TVN "Druga Szansa". 

W bogatym programie Drzwi Otwartych UMCS nie zabrakło także punktów dotyczących Patronki Uniwersytetu, a związanych z jubileuszem 150. rocznicy jej urodzin. Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki wygłoszony został wykład pt. "Maria Skłodowska-Curie - życie i dorobek naukowy". Nie lada gratka czekała też odwiedzających Wydział Chemii. Uczniowie z Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Łucce wystawili program artystyczny pt. "Maria Curie-Skłodowska – kobieta, która zmieniła świat…". Tam też odbył się wykład pt. "Maria Curie-Skłodowska a odkrycie radu". Podczas Drzwi Otwartych rozstrzygnął się również konkurs na najlepszego sobowtóra Patronki Uniwersytetu, zorganizowany przez TV UMCS.

Drzwi Otwarte były relacjonowane na żywo przez Telewizję Akademicką oraz Akademickie Radio Centrum.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Bartosza Prolla, Michała Piłata oraz Mateusza Adamskiego:

    Aktualności

    Data dodania
    27 marca 2017