Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Rozpoczęły się prace nad Strategią rozwoju Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na lata 2026–2030 z perspektywą roku 2035. Będzie ona kontynuacją dobrych praktyk płynących z dotychczas realizowanych strategii, ale wprowadzi także nowe elementy wiążące rozwój Uniwersytetu ze zmianami demograficznymi i technologicznymi zachodzącymi w jego otoczeniu.
W związku z działaniami dotyczącymi nowego dokumentu powołany został Zespół ds. opracowania aktualizacji Strategii UMCS. Składa się on z grupy roboczej liczącej 33 osoby oraz z grupy konsultacyjnej, w której skład weszło 46 osób. Reprezentują one różne jednostki uniwersyteckie, grupy pracownicze oraz środowiska doktorantów i studentów UMCS.
Pracami Zespołu kieruje prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką), a funkcję wiceprzewodniczącej pełni prof. dr hab. Dorota Kołodyńska (prorektor ds. studentów i jakości kształcenia). Koordynację prac zapewnia dr Łukasz Wiechetek (dyrektor Centrum Analiz i Rozwoju), a funkcję sekretarza powierzono Anecie Adamskiej (dyrektor Centrum Prasowego, Rzecznik Prasowy UMCS). Pełny skład Zespołu znajduje się tutaj.
Pierwsze posiedzenie Zespołu rozpoczął rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, podkreślając, że powołany Zespół jest dość liczny, ponieważ znaleźli się w nim reprezentanci i reprezentantki wszystkich jednostek naszej Uczelni. Szersze spojrzenie na zagadnienia związane z rozwojem Uniwersytetu z pewnością zaowocuje dalszym umacnianiem rangi UMCS w polskim środowisku naukowym. Dodał też: „Mam nadzieję, że powstanie strategia, która będzie służyła członkom naszej społeczności, obejmie wszystkie grupy pracownicze, wyznaczy kierunki rozwoju zarówno w aspekcie badawczym, jak również dydaktycznym i organizacyjnym. Gratuluję Państwu nominacji i życzę satysfakcji z prac nad strategią Uniwersytetu”.
Po prezentacji składu Zespołu, harmonogramu prac i zagadnień organizacyjnych odbyło się szkolenie z zakresu tworzenia i wdrażania Strategii, które przeprowadził dr Zenon Pokojski – pracownik Wydziału Ekonomicznego UMCS, wieloletni Prezes Zarządu Spółki Azoty Puławy, członek Rady Uczelni SGGW i współpracownik Francuskiego Instytutu Gospodarki w Polsce.
Zakres prac Zespołu obejmuje m.in.: analizę bieżącego stanu realizacji Strategii rozwoju Uniwersytetu na lata 2019–2025; prace merytoryczne nad nowelizacją dokumentu z uwzględnieniem aktualizacji celów w kontekście najważniejszych programów rozwoju Polski, województwa lubelskiego i Lublina; opracowanie założeń dla potrzeb rozwiązań organizacyjnych, technicznych i finansowych związanych z realizacją Strategii oraz monitorowaniem i oceną wyników jej realizacji.
Prezentację finalnego dokumentu znowelizowanej Strategii i jej opublikowanie zaplanowano na grudzień 2025 r.
Fot. Michał Piłat