Pomaganie mamy we krwi! UMCS zachęca do oddawania krwi i osocza

Czy wiecie, że do piątku (26.11.) trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża? To święto zostało ustanowione w 1972 r. i obchodzone jest corocznie w ostatnim tygodniu listopada. Towarzyszą mu liczne uroczystości związane z nadawaniem odznaczeń Honorowego Dawcy Krwi. To także okazja, by podziękować stałym dawcom krwi i zachęcić innych do akcji.

Jak co roku UMCS zachęca wszystkich studentów do włączenia się w akcję honorowego dawstwa krwi. Krew to niezastąpiony lek - najcenniejszy dar istnienia, dla wielu chorych oraz ofiar wypadków to jedyna szansa na szybszy powrót do zdrowia lub uratowanie życia. Nie można wyprodukować jej w laboratorium, nie ma sztucznego odpowiednika, jej źródłem może być tylko człowiek. Krew potrzebna jest do życia tak samo, jak powietrze i woda. Dotlenia, odżywia i oczyszcza komórki, od jej przepływu zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała i narządów. W żyłach dorosłego człowieka krąży około 5-6 litrów krwi, a w jej 2-3 kroplach znajduje się około biliona czerwonych krwinek.

W całym kraju prowadzone są akcje poboru krwi. Jednak szczególnie teraz, w tym trudnym okresie pandemii, kiedy brakuje jej najbardziej, takie działania są niezwykle potrzebne. Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK to zatem dobra okazja do podkreślenia, jak ważne jest bezinteresowne zaangażowanie w ratowanie życia drugiego człowieka i jak niewiele wymaga ono poświęcenia. Bo oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), można uratować aż trzy ludzkie istnienia!

Poza ofiarowaniem krwi, swoje osocze mogą oddać ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały Covid-19. A dodatkowo, np. podczas wizyty w RCKiK, każdy może wpisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK przypominamy wypowiedź lek. med. Małgorzaty Orzeł, Dyrektor Regionalengo Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, w której zachęca do oddawania krwi i osocza oraz tłumaczy, dlaczego warto zaangażować się w takie akcje.


Przypominamy również, że na stronie RCKiK w Lublinie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące: wymogów, jakie powinien spełniać potencjalny dawca krwi, przygotowań oraz przebiegu procesu oddawania krwi, lista placówek, a także harmonogram najbliższych terenowych akcji poboru krwi.

W załączonej na stronie UMCS ulotce "Ozdrowieńcu - oddaj osocze, uratuj człowieka!" znajduje się ściągawka dot. całej procedury oddawania osocza i lista adresów RSKiK, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje. Szczegóły tutaj.

Fot. Zdjecie ilustracyjne/ Pixabay

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    23 listopada 2021