Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Leszczyńskiemu

Był założycielem, wieloletnim dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, a polski folklor rozsławił niemal na całym świecie. 25 października br. na skwerze przed Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Stanisławowi Leszczyńskiemu. Spotkanie zwieńczyła sesja okolicznościowa pt. „Stanisław Leszczyński – całe życie folklorowi i młodzieży”, zorganizowana przez wychowanków i przyjaciół ZTL UMCS. W uroczystościach nie przeszkodził nawet deszcz.

W wydarzeniu udział wzięli rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, kanclerz uczelni Grażyna Elżbieta Fiok, przedstawiciele władz rektorskich lubelskich uczelni, m.in. w osobie prof. dra hab. Krzysztofa Kowalczyka, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i marszałkowskich, najbliższa rodzina Stanisława Leszczyńskiego: żona i syn oraz wychowankowie i przyjaciele zespołu.

Przyszło tu wielu jego wychowanków i przyjaciół, żeby uświetnić odsłonięcie tej tablicy, która będzie mówić młodzieży o tym, że był taki człowiek i zrobił kawał dobrego nie tylko dla uczelni, ale również dla miasta, województwa i całej Polski. Rozsławił naszą polską kulturę i tradycję na całym świecie – powiedział Lech Leszczyński, syn Stanisława i obecny dyrektor ZTL UMCS.

Cieszę się, że mimo niesprzyjającej pogody tak licznie zebraliśmy przed Chatką Żaka, aby symbolicznie uhonorować dokonania Stanisława Leszczyńskiego, osoby bez wątpienia emblematycznej, rozpoznawalnej i związanej z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej niemal od początków jego istnienia – podkreślił rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i przypomniał, że w 1953 r. Stanisław Leszczyński podjął pracę jako wykładowca ówczesnego Studium Wychowania Fizycznego (dziś Centrum Kultury Fizycznej UMCS), gdzie został oddelegowany do pracy z młodzieżą, aby krzewić taniec i ludową kulturę polską. Założony przez niego pierwszy studencki zespół artystyczny w Lublinie – Zespół Tańca Ludowego UMCS, którym kierował do 2009 r., w tym roku obchodził jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Odsłonięcie tablicy i Kamienia Pamięci stanowi zatem symboliczne zwieńczenie tych jubileuszowych obchodów. – Stanisław Leszczyński to osoba promująca taniec, kulturę ludową niemal na całym świecie. Jego zespół gościł na pięciu kontynentach, w wielu krajach, promując jednocześnie nasz uniwersytet. W podziękowaniu za ten wkład, promocję i dokonania śp. Stanisława Leszczyńskiego w ten symboliczny sposób chcemy uczcić jego pamięć – dodał rektor i wręczył bukiet kwiatów seniorce rodu p. Janinie Leszczyńskiej, żonie Stanisława, jednocześnie dziękując za jej aktywność na rzecz budowania dobrego imienia Zespołu Tańca Ludowego UMCS.

Podczas uroczystości Stanisława Leszczyńskiego wspominało wielu gości, m.in. w imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka i rady miasta Lublin głos zabrała Jadwiga Mach: – To był wielki człowiek, który czuł potrzebę krzewienia kultury ludowej, potrafił przekazać młodemu pokoleniu te wartości – powiedziała radna.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy przez Rektora UMCS i p. Janinę Leszczyńską, uczestnicy wydarzenia przenieśli się do małej sali widowiskowej Chatki Żaka, gdzie odbyła się sesja okolicznościowa pt. „Stanisław Leszczyński – całe życie folklorowi i młodzieży”. Jak zapowiedzieli organizatorzy spotkania, zebrane wspomnienia zostaną opublikowane w formie okolicznościowego wydawnictwa.

Stanisław Leszczyński (1926-2017) był cenionym folklorystą, choreografem i animatorem kultury. W 1953 r. jako wykładowca ówczesnego Studium Wychowania Fizycznego założył pierwszy studencki zespół artystyczny w Lublinie - Zespół Tańca Ludowego UMCS, którym kierował do 2009 r. Opracował dla ZTL UMCS ponad dwadzieścia godzin repertuaru, na który składają się: folklor taneczny wszystkich regionów Polski, tańce narodowe oraz sekwencja patriotyczna pt. „Dochodzenie Polski do Niepodległości”. Grupa pod jego dyrekcją zaprezentowała dziewięć tysięcy występów, odbyła ponad trzysta podróży zagranicznych, zwiedzając przy tym pięćdziesiąt sześć krajów na pięciu kontynentach.

Twórca Zespołu Tańca Ludowego UMCS został wyróżniony wieloma odznaczeniami folklorystycznymi i państwowymi, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, najwyższym odznaczeniem folklorystycznym Austrii, Medalami Jubileuszowymi za pomoc Kościołowi Rzymskokatolickiemu i Polakom na Ukrainie, Medalem Honorowym „Meritus Patriae” przyznanym przez Zarząd Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w uznaniu zasług wieloletniej działalności na rzecz wspomagania odrodzenia i pielęgnowania tradycji, języka i kultury ojczystej Polaków na Wschodzie, medalem – Zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przyznanym przez Senat UMCS, za upowszechnianie tradycji polskiej inteligencji – dyplomem Honorowej Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, medalem „Serce dla Serc” oraz honorowym tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego 2012.

Stanisław Leszczyński był również żołnierzem Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz wieloma innymi odznaczeniami kombatanckimi i wojennymi. W latach 1974-2011 był twórcą i dyrektorem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych w Lublinie, któremu Zespół Tańca Ludowego UMCS służył pomocą merytoryczną, muzyczną i kostiumową. Ponadto Stanisław Leszczyński był inicjatorem Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Folklorystycznych w Lublinie i Poleskiego Lata z Folklorem we Włodawie oraz członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych jako ekspert do spraw folkloru.

fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    26 października 2023