Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W poniedziałek 22 stycznia mija 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego, największego i najdłużej trwającego polskiego zrywu niepodległościowego. Tego dnia w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
Program uroczystości otworzyła msza św. w intencji poległych, pomordowanych, zesłanych na Sybir, represjonowanych, zmarłych Powstańców Styczniowych, z udziałem pocztów sztandarowych, po której nastąpił przemarsz do miejsc poświęconych uczestnikom powstania oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy - pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych, wzniesionym w miejscu ich straceń, przy obecnej ul. Gen. Mariana Langiewicza, pod krzyżem i pomnikiem powstańczym w Lasku Traugutta przy SP nr 6 oraz pod Grobowcem Powstańców Styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej.
W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, jednostek państwowych oraz różnych środowisk i instytucji. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie reprezentował Prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS. Obecna była także delegacja z Instytutu Historii na czele z dr hab. Dariuszem Słapkiem, prof. UMCS.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu i swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców.
Fot. Maciej Cieciora