Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
8 kwietnia minister nauki Dariusz Wieczorek wraz z dyrektor generalną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dianą Matusik gościli na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Było to kolejne z serii spotkań przedstawicieli resortu ze środowiskiem akademickim w Polsce.
Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z władzami rektorskimi uczelni w Instytucie Pedagogiki UMCS: prof. Radosławem Dobrowolskim, prof. Arkadiuszem Berezą, prof. Wiesławem Gruszeckim, prof. Dorotą Kołodyńską i prof. Zbigniewem Pastuszakiem, kanclerz Grażyną Elżbietą Fiok, kwestor Katarzyną Komotajtis oraz dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii prof. Andrzejem Różańskim.
Następnie odbył się briefing prasowy z udziałem ministra i rektora UMCS. Na początku głos zabrał prof. Radosław Dobrowolski: „Cieszę się, że możemy gościć ministra nauki w murach naszej uczelni, która, przypomnę, obchodzi jubileusz 80-lecia swojego istnienia. Miałem okazję już teraz zaprosić Pana ministra na inaugurację roku akademickiego, która będzie miała miejsce w październiku, i na wszystkie wydarzenia towarzyszące jubileuszowi. Nie mam wątpliwości co do tego, że Państwo przede wszystkim chcielibyście od ministra nauki usłyszeć informacje bieżące dotyczące funkcjonowania ministerstwa i planów związanych z ewentualnymi zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym, więc oddaję głos Panu ministrowi, raz jeszcze dziękując za przybycie do Lublina”.
Minister nauki Dariusz Wieczorek także podziękował rektorowi za organizację wydarzenia oraz podkreślił: „To kolejne spotkanie ze środowiskiem akademickim w Polsce, które organizujemy wspólnie z uczelniami. (…) Robimy to, bo po pierwsze, pragniemy poznać wszystkie bieżące problemy, z którymi borykają się uczelnie zarówno publiczne, jak i prywatne. Chcemy namawiać do tego, żeby ta współpraca się zacieśniała w każdym środowisku i województwie, bo sprawy polskiej nauki muszą być absolutnie kluczowe dla całej społeczności akademickiej. Druga rzecz to kwestia bieżących spraw i przygotowań do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Obecna ustawa wymaga zmian, dziś już nikt nie ma w tej sprawie wątpliwości. Musimy dbać przede wszystkim o jakość nauczania w trosce o dobro studentów. Dzisiaj wyraźnie mówimy, że ta strategia się zmienia – nie ilość, a jakość. Będziemy się absolutnie skupiali na jakości kształcenia”.
Kolejnym punktem programu były rozmowy ministra nauki z rektorami uczelni publicznych i niepublicznych z województwa lubelskiego. Naukowcy zebrani w sali posiedzeń Rady Naukowej Instytutu Pedagogiki mieli okazję, aby zadać ministrowi nurtujące ich pytania oraz zgłaszać istotne postulaty. Minister zachęcał zebranych do dialogu, aby wspólnie znaleźć rozwiązania służące poprawie szkolnictwa wyższego w Polsce.
Z kolei o godz. 15:00 w auli Instytutu Psychologii szef resortu nauki spotkał się ze społecznością studentów i doktorantów z Lubelszczyzny. Wydarzenie miało charakter otwarty i było doskonałą okazją do tego, aby przedstawić opinie i postulaty związane z warunkami studiowania, jak np. regulacje dotyczące pomocy materialnej, kształcenia, a także problemy wynikające z rosnących kosztów mieszkania czy transportu. Jak podkreślał jeszcze na briefingu minister: „Ogromnie się cieszę, że władze uczelni przygotowały spotkanie otwarte ze studentami, ponieważ dla nas także kluczową kwestią jest środowisko studenckie oraz sprawy socjalne, stypendia czy budowa akademików”. Dariusz Wieczorek podczas rozmów ze studentami i doktorantami zachęcał do studiowania w Polsce, informując o planowanych zmianach w ustawie, które będą odzwierciedlały również głosy młodych ludzi.
Na zakończenie wizyty rektor prof. Radosław Dobrowolski wręczył ministrowi nauki Medal jubileuszowy 80-lecia UMCS „z nadzieją na nowe otwarcie w polityce naukowej i podziękowaniem za wsparcie Kongresu Marii Curie.”
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat