Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
7 listopada br. przypada 155. rocznica urodzin Patronki naszego Uniwersytetu. Kobiety, która była pełną pasji, wszechstronnie uzdolnioną idealistką. Jej odkrycia zmieniły świat, dzięki nim stała się prekursorką współczesnej radiochemii.
Wspomniana rocznica to doskonała okazja do rozmowy na temat dokonań Marii Curie-Skłodowskiej, jej życia i związków z Lublinem. Zapraszamy zatem do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Głos nauki”, w którym dr Waldemar Berej z Katedry Fizyki Teoretycznej UMCS przybliży postać uczonej wszech czasów. Rozmawiała Magdalena Cichocka z Centrum Prasowego UMCS.
To niezwykła osobowość. […] Trafiła w dobre miejsce, dobry czas, dokonała właściwych wyborów, pracowała niezwykle ciężko. To była osoba niezłomna pod wieloma względami. […] Była pionierką jako kobieta w czasach, kiedy badania były zdominowane przez mężczyzn. I za nią jak gdyby poszły następne panie, ale to nie odbyło się aż tak szybko. […] Jeśli chodzi o Skłodowską, to określa się ją różnie, tak jak np. w tytule jednej książki, czyli zakochana w nauce, co jest związane z jej słowami: „Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”. Idealistka z jednej strony, ale też osoba rzeczywiście bardzo konkretna – mówi dr Waldemar Berej.
Dr Waldemar Berej – obecnie adiunkt dydaktyczny w Katedrze Fizyki Teoretycznej UMCS, wcześniej kierownik Pracowni Dydaktyki Fizyki UMCS. Specjalista z zakresu fizyki teoretycznej.
Fot. Archiwum Muzeum Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie