Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w dniach od 1 do 29 lipca 2018 r. organizuje kolejną edycję Lata Polonijnego. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 11 lipca br. w Sali widowiskowej ACK UMCS Chatka Żaka. Przed publicznością wystąpił Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego.
fot. Bartosz Proll
Lato Polonijne to różnorodne kursy języka oraz kultury polskiej dla Polonii i obcokrajowców, tradycyjnie odbywające się w CJKP każdego roku w lipcu. W tegorocznej edycji bierze udział łącznie 150 uczestników, którzy w ramach organizowanych zajęć i wycieczek, oprócz doskonalenia języka polskiego, zapoznają się także z naszą historią i kulturą.
Uczestnicy Lata biorą udział m.in. w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej 2018, kursie współfinansowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Do Lublina w ramach wydarzenia przyjedzie aż 79 osób z 29 krajów. Gościmy obywateli Armenii, Azerbejdżanu, Bangladeszu, Belgii, Białorusi, Brazylii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Finlandii, Gruzji, Holandii, Indii, Indonezji, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Malezji, Mołdawii, Rosji, Serbii, Słowacji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.
Z kolei dla 60 nauczycieli języka polskiego pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie organizowane są warsztaty kwalifikacyjne (język polski, historia i kultura Polski). Doskonalić swoje umiejętności będą osoby z Białorusi, Ukrainy i Rosji (projekt jest współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej).
Natomiast w dniach 11-19 lipca 2018 r. jedenastu nauczycieli pracujących w zagranicznych placówkach edukacyjnych i ośrodkach polonijnych będzie uczestniczyć w projekcie Staż przedmiotowo-certyfikatowy dla polonijnych i zagranicznych nauczycieli języka polskiego jako obcego (współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej). Przyjechały do nas osoby z Białorusi, Ukrainy i USA.