Konferencja prasowa XX Lubelskiego Festiwalu Nauki

„Człowiek sercem nauki” – pod takim hasłem odbędzie się w dn. 14-20 września XX Lubelski Festiwal Nauki. Podczas konferencji prasowej 18 czerwca w Auli Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie organizatorzy przybliżyli ramowy program Festiwalu oraz wybrane projekty lubelskich uczelni publicznych.

Funkcję głównego organizatora pełni w tym roku Uniwersytet Medyczny. W konferencji uczestniczyli prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka – prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego LFN, Robert Żyśko – zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin,  Agnieszka Komarzeniec – dyrektor Centrum Transferu Wiedzy UM i koordynator główny LFN, dr Monika Baczewska-Ciupak – koordynator uczelniany LFN na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz – koordynator uczelniany LFN na Uniwersytecie Medycznym, dr Katarzyna Dębińska-Domagała – koordynator uczelniany LFN na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dr Magdalena Maciaszczyk – koordynator uczelniany LFN na Politechnice Lubelskiej oraz dr inż. Justyna Libera – koordynator uczelniany LFN na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Jubileuszowa, XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki została wpisana do głównego programu obchodów 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wśród 250 zgłoszonych na ten moment projektów ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki UMCS, znajdują się także te nawiązujące do życia oraz osiągnięć jednej z najwybitniejszych naukowczyń na świecie – Marii Curie-Skłodowskiej. Gra dydaktyczna, której superbohaterką jest nasza patronka, ćwiczenia laboratoryjne "Eksperymentuj. Bądź jak Maria!", naukowy spacer z noblistką po doświadczeniach chemicznych czy geocaching na 80-lecie - to tylko niektóre z oferowanych propozycji. W tegorocznej edycji LFN udział bierze 12 wydziałów i 12 jednostek naszej Alma Mater. Przypominamy jednocześnie, że jeszcze do 30 czerwca można zgłaszać i rejestrować projekty festiwalowe.

LFN jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju, który promuje lubelską naukę, osiągnięcia naukowców i akademicki Lublin wśród szerokiego grona odbiorców, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego ideą jest także rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W minionym roku podczas Festiwalu zrealizowanych zostało 1 758 projektów naukowych. Wzięło w nich udział blisko 40 tysięcy uczestników, zaś w Lubelskim Pikniku Naukowym – ok. 10 tysięcy osób. W 2022 roku Lubelski Festiwal Nauki został laureatem XVIII edycji niezwykle prestiżowego konkursu „Popularyzator nauki 2022” w kategorii „Zespół”.

Ramowy program Lubelskiego Festiwalu Nauki

XX  Lubelski Festiwal Nauki   |   CZŁOWIEK SERCEM NAUKI   |   14-20 września 2024

14 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia LFN
Teatr Stary w Lublinie

15 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy
Plac Teatralny przy CSK, Pac Teatralny 1 w Lublinie

16-20 września (poniedziałek-piątek)
– projekty i prezentacje w uczelniach lubelskich i w instytucjach współpracujących

20 września (piątek) – Uroczysta Gala Zamknięcia LFN
Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Al. Racławickie 1

Wydarzenia towarzyszące:

17 września  (wtorek)
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Człowiek w centrum nauki: serce i mózg
wykład „Człowiek w erze neuronauki” oraz wykład „Ważne jest serce”

18 września (środa)
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Zdrowe serce to podstawa!
Debata „Jak zwiększyć szanse na długie i szczęśliwe życie - żyj bez stresu, zdrowo się odżywiaj, dbaj o siebie i bądź aktywny!"

19 września  (czwartek)
CZŁOWIEK SERCEM NAUKI - Człowiek źródłem emocji!
Debata „Rola człowieka oraz jego emocjonalnego wpływu na funkcjonowanie w  społeczeństwie”

Bezpłatne konsultacje i warsztaty (obowiązują zapisy):
- Gabinet Dietetyczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- Gabinet Kosmetologiczny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- trening mentalny
- warsztaty radzenia sobie ze stresem
- pokazy i warsztaty udzielania pierwszej pomocy

Zachęcamy do śledzenia oferty na stronie internetowej www.festiwal.lublin.pl. Z kolei już od dzisiaj, 19 czerwca, można rejestrować chęć udziału we wrześniowych spotkaniach festiwalowych.

Fot. Olga Matosiuk, Kinga Tomiło-Chlebicka

    Aktualności

    Data dodania
    19 czerwca 2024